آخرین ارسال ها

» گفتگو » مصاحبه اختصاصی پایگاه فرهنگی تبلیغی راشد با حجه الاسلام والمسلمین یوسفی مقدم

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۲۳ - ۷:۵۸

 کد خبر: 1144
 618 بازدید

مصاحبه اختصاصی پایگاه فرهنگی تبلیغی راشد با حجه الاسلام والمسلمین یوسفی مقدم

مصاحبه اختصاصی پایگاه فرهنگی تبلیغی راشد با حجه الاسلام والمسلمین یوسفی مقدم

مصاحبه اختصاصی پایگاه فرهنگی تبلیغی راشد با حجه الاسلام والمسلمین یوسفی مقدم

مصاحبه اختصاصی پایگاه فرهنگی تبلیغی راشد با حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای یوسفی مقدم مدیر مرکز فرهنگ ومعارف قرآن

راشد: با عرض سلام و تشکر از اینکه این فرصت را دراختیار پایگاه فرهنگی تبلیغی راشد قراردادید تا با توجه به اینکه در بهار قرآن قرار داریم با یکی از چهره های قرآنی منطقه تربت حیدریه بیشتر آشنا شویم .

ابتدا خودتان را معرفی بفرمائید؟

اینجانب محمد صادق یوسفی مقدم در سال 1336 هجری شمسی در خانواده ای روحانی در روستای منظر تربت حیدریه به دنیا آمدم و پس از تحصیل دوره ابتدایی، در سال 1349 وارد حوزه علمیه تربت حیدریه شدم

راشد :تحصیلات حوزوی را از کجا شروع کردید و بفرمائید از محضر چه اساتیدی بهره مند شده اید؟

تحصیلات حوزوی را از مدرسه علمیه مرحوم هراتی تربت حیدریه شروع کردم، چند ماهی به مشهد رفتم و با تأسیس مدرسه علمیه مرحوم فولاد دوباره به تربت برگشتم.

اساتید بنده یکی جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای رحمانی بودند که ایشان در پرورش طلاب و فضلای تربت حیدریه بی نظیر هستند و کسی به اندازه ایشان برای طلاب سرمایه گزاری نکرده­است؛ حضرت استاد رحمانی رنج فراوانی برای ارتقاء علمی طلبه ها کشیده­اند .

برخی از مقدمات را مثل صمدیه که یکی از مهمترین کتب پایه در ادبیات است از مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سعیدی نژاد بهره بردم قطر الندى وبلّ الصدى را خدمت جناب استاد عباسی، معالم الاصول را پیش حضرت استاد رحمانی خواندم و یک وقت به حاج آقای رحمانی عرض کردم که «هنوز نکات ارزشمند اصولی شما در ذهن من برجسته است».

بخشی از لمعه را خدمت مرحوم حجه الاسلام و المسلمین استاد صدرالدین ربانی و مختصرالمعانی را خدمت حجه الاسلام و المسلمین استاد رحمانی و قسمت بیان آن را خدمت حجه الاسلام والمسلمین سید محمد طباطبائی خواندم، درسهای یاد شده را با برادر ارجمندم حضرت حجه الاسلام و المسلمین حاج آقای عصمتی امام جمعه محترم تربت حیدریه، هم مباحثه بودیم.

مدت کوتاهی که در مشهد مقدس بودم از درس تفسیر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (حفظه الله) و دروس سایر اساتید؛ مانند مرحوم آیت الله واعظ طبسی استفاده نمودم.

درسال 1353 وارد حوزه علمیه قم شدم و درآزمون ورودی قم شرکت کردم و آرام آرام از رتبه اول از رتبه بندی های سه گانه آن زمان تا رتبه سوم را کسب کردم، همزمان با تحصیل تدریس نیز داشتم.

درقم قوانین میرزای قمی را از محضر استاد مدرس افغانی رسائل شیخ را پیش جناب استاد سید رسول موسوی ، کفایه آخوندرا پیش آقایان آیت الله محقق داماد ، آیت الله مظاهری حفظهماالله وآیت الله پایانی رحمه الله به پایان بردم.مکاسب شیخ را خدمت حضرات آیات آقایان اعتمادی ، مرحوم محی الدین فاضل رحمهما الله و صانعی خواندم.

پس از پایان سطح عالی در درس خارج اساتیدی مانند: حضرات آیات فاضل لنکرانی، به مدت 9 سال (خارج فقه و اصول)، منتظری نه سال (خارج فقه) وحید خراسانی به مدت 3 سال (خارج فقه و اصول)، نوری همدانی(خارج فقه)، و صانعی(خارج اصول) به مدت 2 سال، شیخ جواد تبریزی به مدت 2 سال (خارج اصول) شرکت نمودم. برخی از این درس ها به غیر از درس خارج حضرات آیات فاضل لنکرانی به صورت همزمان بوده است. از سال 1376 تا سال 1386 در درس خارج فقه و اصول حضرت آیت الله وحید شرکت کرده­ام.

فلسفه را نزد حضرات آیات انصاری رحمه الله (شرح منظومه ملاهادی سبزواری از اول منطق تا پایان آن)، مصباح یزدی (نهایه الحکمه)، حسن زاده آملی (تمام مجلدات شرح اشارات) ، جوادی آملی (جلد هشتم و نهم اسفار) و نیز ( جلد اول تا سوم اسفار را)از نوارهای درسی شهید آیت الله مطهری و آیت الله محمدی گیلانی استفاده نمودم و به مدت 2 سال درس تفسیر آیت الله العظمی مشکینی1 شرکت کردم.

بدایه الحکمه، نهایه الحکمه، شرح منظومه، جوهرالنضید علامه حلی را به توصیه آیت الله حسن زاده و همچنین دروس معالم، رسائل، مکاسب و کفایه را نیزتدریس کرده­ام.

راشد: تا کنون چه مسئولیت هایی داشته­اید.

دو سال به امر مرحوم آیت الله فاضل مسئولیت سازمان تبلیغات استان سیستان و بلوچستان را به عهده داشتم. ازسال 71 تا 76، مسئول نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری(مد ظله) در دانشگاه صنعت نفت بودم. پس از آن مجددا به قم آمدم و و چنانکه گفتم تا سال 1386 در درس خارج فقه و اصول حضرت آیت الله وحید شرکت کردم و همزمان به تدریس و مباحثه های ویژه، نیز اشتغال داشتم. در همین دوران (از سال 1378) به عنوان محقق در مرکز فرهنگ و معارف قرآن وابسته به پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به فعالیت پژوهشی پرداختم و از سال 1385 به عنوان عضو هیئت علمی پژوهشگاه یاد شده انتخاب شدم. و از سال 1388 به عنوان مدير مرکز فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منصوب شدم که تاکنون ادامه دارد.

راشد:از چه زمانی فعالیتهای قرآنی خود را آغاز کردید؟

در سال 1377 فاضل ارجمند جناب حجه الاسلام و المسلمین آقای خراسانی، پیشنهاد تدوین مقاله­ای قرآنی تحت عنوان «آزمایش» به بنده دادند و با نوشتن این مقاله مشتاق کارهای قرآنی شدم و این مقاله کلیدی بود که نگاه و مسیر مرا نسبت به معارف قرآن تغییر داد و تا الآن کارم پژوهش های قرآنی است.

عمده گرایش من فقه القرآن است و به طلاب عزیز توصیه می کنم که به قرآن توجه بیشتری داشته باشند و مطالعات قرآنی خود را بیشتر کنند و توصیه می کنم بیشتر نگاه تمدنی و تطبیقی به قرآن داشته باشند که به این نوع پژوهش­ها بسیار نیازمندیم.

راشد :چه تألیفاتی تاکنون داشته اید؟

تألیفات من بخشی به صورت فردی و بخشی گروهی و بخشی هم مقالات علمی است.

تاکنون 5 جلد کتاب به صورت فردی نوشته ام و منتشر شده­است که عبارت­اند از[ کتاب درآمدی بر اجتهاد از منظر قرآن ، پژوهشی در اعتکاف (همنشينی با خدا)، مبانی و فلسفه تقليد ، بررسی ديدگاه ها در مورد اختصاصات پيامبر(ص) و پژوهشی در غنا ازنگاه قرآن و روایات تفسیری]و یک کتاب درحال نشر دارم که عبارت است از[ فقه قرائت در خصوص فقه اداء و فقه موسیقی اداء]و سه کتاب هم در حال تألیف دارم که عبارت است از[ بررسی ديدگاه­ها درباره اجتهاد پيامبر(ص)، فقه آداب قرائت و فقه اختلاف قرائات]. یاد آور می شوم که کتاب در آمدی بر اجتهاد از منظر قرآن به عنوان کتاب فصل جمهوری اسلامی ایران و اثر ممتاز نمایشگاه بین المللی قرآن انتخاب شده است.

شش عنوان کتاب [دائره المعارف قرآن کریم(13 جلد)، فرهنگ قرآن کریم(33جلد)، برگزیده فرهنگ قرآن، فرهنگ قرآن از نگاه قرآن پژوهان، فرهنگ واژگان مشابه قرآن واعلام القرآن الکریم )را به صورت گروهی تألیف شده و بنده در تالیف آن مشارکت کرده­ام. نیز یاد آور می شوم که فرهنگ قرآن و دائره المعاف قرآن به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برگزیده شده است.

حدود 43 مقاله علمی، پژوهشی علمی، علمی ترویجی و دائره­المعارفی تاکنون نوشته­ام که برخی از آنها مثل مقاله شرائط اعتکاف و بررسی فقهی روایات تغنی در قرائت قرآن، رتبه اول کشوری را کسب نموده است.

راشد:طلاب علاقه مند به قرآن درچه صورتی می توانند به شما مراجعه داشته باشند؟

درصورتی که فرصت انجام کار داشته باشم و مرتبط با حوزه مطالعات من باشد درخدمت دوستان و همشهری های عزیز هستم.

راشد:نظر شما راجع به حوزه تربت حیدریه چیست؟

حوزه علمیه تربت حیدریه سرمایه های عظیمی مانند استاد حاج آقای رحمانی و استاد حاج آقای عصمتی را دارد، البته همه فضلا و علمای تربت سرمایه های ارزشمندی هستند و طلاب و مردم باید قدر این نعمت ها را بدانند، با وجود سرمایه های ارزشمند در تربت، آینده روشن تری برای آن پیش بینی می کنم البته باید همشهریان عزیز از ارائه پیشنهادات خود به مسئولین محترم در تربت دریغ نکنند .

راشد:چه پیشنهادی برای حوزه تربت حیدریه دارید؟

باید تامل بیشتری کرد تا با شناخت دقیق از وضع فعلی بتوان پیشنهادات مناسبی ارائه کرد ولی آنچه به صورت کلی می توان گفت این است که با توجه به منابع انسانی ارزشمن و قابل توجه در مشهد و قم، شورایی از فرهیختگان تربت که در داخل و بیرون از تربت هستند با مدیریت جناب استاد حاج آقای عصمتی تشکیل شود و از نظرات و ظرفیت های منابع انسانی تربتی در کشور استفاده گردد.

راشد: تبلیغ را از چه سالی شروع کردید و آخرین تبلیغتان چه زمانی و کجا بوده است؟

از سالی که وارد قم شدم یعنی سال 1353 من تبلیغ را شروع کردم و بیشتر منبرهای من منبر های انقلابی بود و در دوران انقلاب هم در شهر خودمان حضور جدی داشتم چه در راهپیمائی ها و چه در سخنرانی های عمومی مربوط به انقلاب.

آخرین تبلیغ هم محرم سال 1394 بود که به دعوت امام جمعه معظم جناب مستطاب حجه الاسلام و المسلمین عصمتی دام عزه در دفتر ایشان و مسجد جامع شهرستان منبر می رفتم.

راشد:از دوران دفاع مقدس بگوئید؟

جنگ که شروع شد ما جزء اولین گروه­هایی بودیم که به جبهه اعزام شدیم و رئیس گروه ما جناب آقای اقبالیان بود مدتی در اهواز بودیم و هر چند کار ما تبلیغ بود ولی از اسلحه­های برنو هم به دست ما داده بودند که در صورت مواجهه با دشمن از آن استفاده کنیم، یادم نمی رود از سختی کار در روزهای اولیه که نانی برای خوردن نداشتیم و از نان های کپک زده برای ما می آوردند تا بخوریم و زنده بمانیم، بعد که مردم بسیج شدند وضع جبهه­ها خیلی عوض شد، گروهی که با آقای اقبالیان بودند به دلیل شرائط خاص وصیت نامه هم نوشتند و نمی دانم آن وصیت نامه ها چه شد.

راشد: یکی از مسئولیت های شما رئیس هیأت امناء مجمع طلاب و فضلای منطقه تربت حیدریه است از برنامه های مجمع برای ما بفرمائید؟

عمده فعالیت مجمع، تبلیغ در منطقه است که با اعزام طلاب و فضلاء در مناسبتهای تبلیغی و با زحمت دوستان وضع مناسبی دارد و امیدوارم در آینده بهتر شود بویژه پس ازآمدن جناب حاج آقای عصمتی به عنوان امام جمعه بهتر شده و خواهد شد انشاءالله.

یک کاری که در مجمع انجام شده تهیه مکان برای مجمع بوده که رنج زیادی برای تهیه آن کشیده شده و الآن دراختیار فضلاء محترم شهرستان است.

من همین جا لازم می دانم از همه همشهری­های محترم که ما را در فعالیت­های مجمع طلاب یاری می کنند سپاسگزاری نمایم.

حرف آخر؟

از شما جوانان پر انگیزه سپاسگزارم و التماس دعا دارم و امیدوارم که شما و سایر دوستان در مجمع جدیت بیشتری نشان بدهید تابتوانیم خدمات شایسته تری را انجام دهیم، موفقیت جنابعالی و برادران دست اندکار پایگاه راشد را که از پایگاه­های ارزشمند تبلیغی است از خداوند منان خواستارم.ارسال دیدگاه