آخرین ارسال ها

» اندیشه های اسلامی » توصیه‌های امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) به معتکفین

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۱/۲۳ - ۱۶:۵۱

 کد خبر: 166
 480 بازدید

توصیه‌های امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) به معتکفین

رای سه روز اعتکاف باید برنامه‌ریزی بشود اعتکاف جای عبادت است؛ البتّه عبادت فقط هم نمازخواندن نیست؛ تماس خوب با معتکفین، ارتباط دوستانه و برادرانه، فراگیری از آن‌ها، تعلیم‌‌دهی به آن‌ها، معاشرت اسلامی را تجربه کردن و آموختن؛ همه‌‌ی این‌ها فرصت‌هایی است که در اعتکاف ممکن است پیش بیاید؛ [برای] این باید برنامه‌‌ریزی بشود. مهم‌‌ترین […]

توصیه‌های امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) به معتکفین

رای سه روز اعتکاف باید برنامه‌ریزی بشود

اعتکاف جای عبادت است؛ البتّه عبادت فقط هم نمازخواندن نیست؛ تماس خوب با معتکفین، ارتباط دوستانه و برادرانه، فراگیری از آن‌ها، تعلیم‌‌دهی به آن‌ها، معاشرت اسلامی را تجربه کردن و آموختن؛ همه‌‌ی این‌ها فرصت‌هایی است که در اعتکاف ممکن است پیش بیاید؛ [برای] این باید برنامه‌‌ریزی بشود. مهم‌‌ترین کار، برنامه‌‌ریزی است. اگر چنانچه برنامه‌‌ریزی نشد و کمک نشدند این جمعِ جوانِ مشتاق و شوریده‌‌ای که برای اعتکاف وارد این مسجد شده‌‌اند، این نیروها هدر خواهد رفت و احیاناً زیان آفرین خواهد شد. (15 اردیبهشت 93)

 

هدف از برنامه‌های اعتکاف باید نزدیک کردن دل و مغز معتکفین به خدا باشد
برنامه‌‌ریزی هم باید، هم هوشمندانه باشد، هم با توجّه به معنای اعتکاف باشد. حالا فرض کنیم مثلاً یکی بیاید برنامه‌‌ریزی کند که برای این اعتکاف فیلم نشان بدهیم! خب، فیلم که همه‌جا آدم می‌بیند؛ فیلم که احتیاج به‌ روز ایّام‌‌البیض و در مسجد و مانند این‌ها ندارد. اعتکاف برای نزدیک شدن به خدا است. شما ببینید چه‌کار می‌توانید بکنید که هم دل او به خدا نزدیک بشود، هم مغز و ذهنش به خدا نزدیک بشود(15 اردیبهشت 93)

 

برنامه‌های جمعی اعتکاف با خلوت هرکدام از معتکفین منافات پیدا نکند
این اعتکافی که جوان‌ها انجام می‌دهند، درواقع دارند باخدا خلوت می‌کنند. اعتکاف بیشتر یک کار فردی است؛ ایجاد یک ارتباط باخداست. جوری نشود که برنامه‌های جمعی این مراکز اعتکاف، حال خلوت و حال ارتباط فردی و قلبی باخدا را در افراد ضعیف بکند یا بگیرد. مجال بدهند؛ وقت بگذارند؛ بگذارند این جوان‌ها قرآن بخوانند، نهج‌البلاغه بخوانند، صحیفه‌ی سجادیه بخوانند. بخصوص من در این ایام اعتکاف، صحیفه‌ی سجادیه را توصیه می‌کنم. این صحیفه‌ی سجادیه واقعاً کتاب معجزنشانی است. (26 تیر 87)

 

تمرین مراقبت از خود بکنید
توصیه‌ی من این است که در این سه روزی که شما در مسجد هستید، تمرین مراقبت از خود بکنید. حرف که می‌زنید، غذا که می‌خورید، معاشرت که می‌کنید، کتاب که می‌خوانید، فکر که می‌کنید، نقشه که برای آینده می‌کشید، در همه‌ی این چیزها مراقب باشید رضای الهی و خواست الهی را بر هوای نفستان مقدم بدارید؛ تسلیم هوای نفس نشوید. تمرین این چیزها در این سه روز می‌تواند درسی باشد برای خود آن عزیزان و برای ماها که اینجا نشسته‌ایم و با غبطه نگاه می‌کنیم به حال جوانان عزیزمان که در حال اعتکاف هستند. با عملِ خودتان به ما هم یاد بدهید. (28 مرداد 84)

 

از حاشیه‌سازی‌ها پرهیز شود
مراقب باشید این درست انجام بگیرد، درست هدایت بشود؛ گویندگان خوبی باشند، بروند حرف بزنند، معارف دینی را به آن‌ها یاد بدهند. از جنجال‌های گوناگونی [هم] که در حاشیه‌‌سازی‌‌های معمول جامعه نقش دارند، پرهیز بشود و این سه روز را بگذاریم برای جهات معنوی. حالا بعد آمدند بیرون، خیلی میدان‌های دیگر و عرصه‌‌های دیگر زندگی هست که انسان در آن عرصه‌‌ها در جامعه وارد می‌شود، امّا در این سه روز، ارتباط‌گیری باخدا اصل باشد و [برای آن] برنامه‌‌ریزی بشود(15 اردیبهشت 93)

 ارسال دیدگاه