آخرین ارسال ها

» اسلایدر » چرا باید در محرم عزاداری کنیم ؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۲۵ - ۱:۲۱

 کد خبر: 1907
 174 بازدید

چرا باید در محرم عزاداری کنیم ؟

چرا هرساله به صورت ویژه در ایام محرم و صفر برای امام حسین علیه السلام مراسم عزاداری برگزار میشود که برای هیچ کدام از شهدا و اهلبیت برگزار نمی شود ؟

چرا باید در محرم عزاداری کنیم ؟

سوال:چرا هرساله به صورت ویژه در ایام محرم و صفر برای امام حسین علیه السلام مراسم عزاداری برگزار میشود که برای هیچ کدام از شهدا و اهلبیت برگزار نمی شود ؟

تبیین سوال : در اسلام این همه حوادث و اتفاقات و وقایع سخت و تلخ از سوی دشمنان اسلام رخ داده است ! مثلا جنگ احد و شهادت حمزه سیدالشهدا ، وقتی حوادث و نحوه شهادت حمزه سیدالشهدا را مطالعه میکنیم مظلومیت در این حادثه موج میزند ! شهادت امیرالمومنین علی علیه السلام ،پیامبر ،شهادت امام مجتبی و تیر باران کردن بردن مطهر و…. با این وجود چرا فقط برای امام حسین ع به صورت خاص عزاداری می شود ؟

پاسخ : نیازی نیست برای پاسخ به این سوال به دنبال کنکاش باشیم و از خود پاسخ و استدلال بسازیم ،همین که به سیره اهلبیت و حتی انبیای الهی رجوع کنیم ،میبینیم که همه اهلبیت برای امام حسین گریه کردند و سفارش کردند که برای امام حسین ع مراسم ویژه برگزار شود .و هر آنچه به ابی عبدالله ارتباط داشت ویژه شد به سفارش همه اهلبیت .مثلا گریه بر امام حسین (ع) که امام رضا (ع) در این باره می فرمایند :

عَنِ الرَّیَّانِ بْنِ شَبِیبٍ عَنِ الرِّضَا ع فِی حَدِیثٍ أَنَّهُ قَالَ لَهُ:

یَا ابْنَ شَبِیبٍ إِنْ کُنْتَ بَاکِیاً لِشَیْ‏ءٍ فَابْکِ لِلْحُسَیْنِ بْنِ عَلِیٍّ ع فَإِنَّهُ ذُبِحَ کَمَا یُذْبَحُ الْکَبْشُ وَ قُتِلَ مَعَهُ مِنْ أَهْلِ بَیْتِهِ ثَمَانِیَهَ عَشَرَ رَجُلًا مَا لَهُمْ فِی الْأَرْضِ شَبِیهُونَ وَ لَقَدْ بَکَتِ السَّمَاوَاتُ السَّبْعُ وَ الْأَرَضُونَ لِقَتْلِهِ …

ترجمه: از ریان ابن شبیب از حضرت رضا علیه السلام در حدیثی آمده است که ایشان به او فرمودند:
ابن شبیب، اگر برای چیزی گریه­ات گرفت برای حسین بن علی علیه السلام گریه کن چرا که او را سر بریدند همانگونه که گوسفند را ذبح می­کنند و همراه او هجده نفر از اهل بیتش که در زمین مانندی نداشتند، کشته شدند. و یقیناً آسمان­های هفت­گانه و زمین­ها برای کشته شدنش گریه کردند…

روایت امام کاظم (ع) در مورد تربت کربلا :

حضرت امام کاظم (علیه السلام) در ضمن حدیثی فرمودند: ولا تأخذوامن تربتی شیئاً لتبرّکوا به فانّ کلّ تربهٍ لنا مُحّرمهٌ إلا تربه جّدی الحسین بن علی (علیه السلام) فان الله عزّ و جلّ جعل‌ها شفاءً لشیعتنا و اولیا ئنا؛ چیزی از خاک قبر من برندارید تا به آن تبرک جویید چرا که هر خاکی بر ما حرام است جز تربت جدّم حسین (علیه السلام) که خداوند آن را برای شیعیان و دوستان ما شفا قرار داده است. (۱)

امام رضا (ع) در فضیلت ذکر با تربت امام حسین (ع) میفرمایند : امام رضا (علیه السلام) نیز فرمودند: هر کس با تسبیح تربت امام حسین (علیه السلام) این ذکر را بگوید: سبحان الله و الحمدلله و لاإله إلاالله و الله اکبر، با هر دانه خداوند برای او ۶۰۰۰  هزار حسنه می‌نویسد و شش هزار گناه از او محو می‌کند و شش هزار درجه او را بالا می‌برد و شش هزار شفاعت برای او می‌نویسد. (۲)

فضیلت زیارت اربعین امام حسین و….

امام سجاد (علیه السلام)  می فرماید سه روز در اسلام خیلی سخت بوده، یکی شهادت حمزه سیدالشهدا (علیه السلام) ، یکی شهادت جعفر بن ابی طالب (علیه السلام)  در جنگ موته، سوم شهادت پدرم امام حسین(علیه السلام)، بعد می فرماید «لا یوم کیومه» هیچ روزی مثل روز حسین (علیه السلام) نبود.

امام مجتبی (علیه السلام) در لحظه شهادت و مسمومیت ، همه دور او نشستند تا امام حسین (علیه السلام) گریه می کند، می فرماید حسین جان «لا یوم ک یومک» روزی به سختی روز تو نیست، تو گریه نکن، گریه کنان باید برای تو اشک بریزند.

پس یک پاسخ از این بابت که باید برای ابی عبدالله به صورت ویژه عزاداری کرد چرا که سفارش اهلبیت همین بوده است .

موارد دیگری هم از مختصات سید الشهدا می باشد که عبارتند از :

۱- دعا زیر قبه عجابت

۲- تربت

۳- سجده

۴- گریه، از آن طرف همین ائمه می فرمایند در مصیبت ما هم برای امام حسین(علیه السلام) گریه کنید.

۵- زیارت

آری ! یکی از ادله ای که موجب می شود برای امام حسین (ع) به صورت ویژه عزاداری شود و مراسماتی برگزار شود سفارش ها مکرر اهلبیت عصمت و طهارت می باشد

پی نوشت ها

۱: جامع احادیث الشیعه – ج۱۲ – ص۵۳۳

۲:بحار الانوار – ج۸۳ – ص۳۳۴ارسال دیدگاه