آخرین ارسال ها

» اخلاق اسلامی » وظایف مسلمین در قبال پیامبر اکرم

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۸/۲۰ - ۱۹:۳۰

 کد خبر: 2028
 268 بازدید

وظایف مسلمین در قبال پیامبر اکرم

هر مسلمانی به نوبه خود وظایف و تعهداتی نسبت به پیامبر اکرم دارد .علاوه بر ایمان به خدا هر مسلمانی وظیفه دارد به پیامبر اکرم ایمان داشته باشد

وظایف مسلمین در قبال پیامبر اکرم

هر مسلمانی به نوبه خود وظایف و تعهداتی نسبت به پیامبر اکرم دارد . در این نوشته به چند نمونه از وظایف خود نسبت به پیامبر اکرم نام می بریم :

۱ – ایمان و اطاعت از پیامبر :

علاوه بر ایمان به خدا هر مسلمانی وظیفه دارد به پیامبر اکرم ایمان داشته باشد و از آن حضرت پیروی و اطاعت داشته باشد . خداوند متعال در قران می فرماید : «ما آتاکُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ» هرچه رسول برای شما آورده بگیرید و هرچه را نهی کرده، انجام ندهید: «وَ ما نَهاکُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا» (حشر/۷)، پس سخن پیامبر سخن خداست.  این دستور صریح خداوند متعال مبنی بر اطاعت از پیامبر می باشد که گفتار پیامبر ،گفتار خداوند متعال است همانطوری که پیغمبر خاتم فرمود:ما ینطق عن الهوی ،من پیامبر از پیش خود حرفی را بر زبان جاری نمیکنم .

 

۲ – یاری کردن پیامبر: «یَنْصُرُونَ‌الله وَ رَسُولَهُ» (حشر/۸) پیغمبر را باید یاری کرد.

یاری رساندن به پیامبر فقط محدود به زمان حضور و حیات پیامبر در جنگ ها نمی باشد بلکه امروز و در هر عصر و زمانی باید پیامبر را یاری کرد .

یاری کردن پیامبر با اعمال و انتشار معارف دینی به دیگران .

حضرت امام خمینی می فرمایند : انسان اگر، از یک نفری که به انسان مربوط است، ارتباط دارد- فرض کنید که- برادر انسان است، پسر انسان است، قوم و خویش انسان است، نوکر انسان است، اگر چنانچه یک بدی واقع بشود از او، انسان پیش مردم خجالت می‌کشد. شما همه مرتبط به رسول خدا هستید.  صحیفه امام، ج۲، ص۳۹۱) (پس با عملکرد ناپسند خود رسول‌خدا(ص) را ناراحت نکنید)
 

۶ – الگوگیری: «لَقَدْ کانَ لَکُمْ فی‏ رَسُولِ‌الله أُسْوَه حَسَنَه» (احزاب/۲۱) الگو گیری از پیامبر .

سیره فردی و اجتماعی پیامبر در هر بعدی الگو و عبرت است که باید درس گرفته و در زندگی خود پیاده کنیم .از وظایف ما نسبت به پیامبر اکرم (ص) این است که سیره ان حضرت در همه کارها الگو خود قرار دهیم .

 

 ارسال دیدگاه