آخرین ارسال ها

» اسلایدر » امام خمینی (ره) از ملا عباس تربتی می گوید!

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۹/۲۰ - ۷:۴۳

 کد خبر: 2119
 271 بازدید

امام خمینی (ره) از ملا عباس تربتی می گوید!

مرحوم حاج اخوند ملاعباس، پدر اقای راشد، یک وقت در راه مسافرت وارد قهوه خانه ای می شود.

امام خمینی (ره) از ملا عباس تربتی می گوید!

قبل از انقلاب (در سالهای دههٔ پنجاه) برخی از شاگردان و یاران امام خمینی در نجف اشرف در باب فضای سیاسی و جو اجتماعی ایران آن روز با امام گفتگو و مباحثه می کنند. امام در مقام توضیح و تشریح مواضع خویش و تبیین لزوم عمل به مقتضای تشخیص و تکلیف، سرانجام سخنی به این مضمون بر زبان می آورند که: «مرحوم حاج اخوند ملاعباس، پدر اقای راشد، یک وقت در راه مسافرت وارد قهوه خانه ای می شود. به محض ورود، همراهان ایشان می بینند که در آنجا چند جوان بساط عیش و نوش پهن کرده اند و مشغول به فسادند. ناراحت و متحیر می مانند که چه بکنند، حاج آخوند یکراست می رود به گوشه ای و بدون ذره ای توجه و اعتنا سجاده اش را می اندازد و مشغول به نماز می شود. انگار آنها را اصلاً ندیده است. همراهان هم به نماز می ایستند، افراد دیگری هم که حاج آخوند را می بینند و می شناسند به ایشان اقتدا می کنند. نماز که تمام می شود میبینند ازآن جوانها و آن بساطشان خبری نیست و خودشان رفته اند.»
راوی این خاطره – آقای سید محمود دعایی – می گویند که حضرت امام با استناد به عمل حاج آخوند ملاعباس در مقام بیان استغنای خویش از اقبال و ادبار دیگران بوده اند. اینست که پس از یادآوری مراتب تقوی و توکل و استقلال روحی حاج آخوند از این طریق، آنگاه با سخنانی بدین مضمون چنین نتیجه گیری کردند که «حاج آخوند ملاعباس آنچه را به عنوان تکلیف تشخیص داد عمل کرد، کار خودش را کرد، کاری به این نداشت که آنها خوششان می آید و از او تبعیت می کنند یا نه. چون کسی که اتکال به خداوند تبارک و تعالی دارد از اینکه تنها بماند ابداً نمی ترسد. من اگر فرض کنید در گوشه ای، جزیره ای، تنها بمانم و تمام مردم دنیا علیه من باشند اما تشخیص بدهم که تکلیفم اینست که فلان عمل را انجام بدهم یا ندهم، از اینکه عمل به تشخیص و تکلیف باعث چنان وضعی شده باشد ابدا ناراحت نیستم.» احتمالاً سخنان امام خمینی با توصیه ها و پیامهای علما و شخصیتهایی مانند آقایان مطهری، طالقانی و منتظری و اظهارات برخی از روحانیون نجف در مورد مبارزات مسلحانهٔ داخل کشور در دهه پنجاه ارتباط داشته است. عملی به مقتضای تشخیص قطعی و تکلیف شرعی علیرغم خوش آمد یا بد آمد این و آن، ویژگی بارز سیره و سنت امام خمینی است و این همان خصیصه ای است که ایشان در وجود حاج آخوند ملاعباس سراغ گرفته اند.
چنین استغناء و استقلالی با روح امام رضوان الله علیه عجین شده بود و طبیعی است که همین خصیصه و مشخصهٔ شخصیت حاج اخوند ملاعباس نیز مدنظر و محل توجه و مورد استناد و استشهاد ایشان قرار گرفته باشد. ضمنا اصل قضیه ای که مورد استناد امام قرار گرفته در کتاب حاضر نیز نقل شده و یکی از محافظین مسلح فرزند ایت الله العظمی اخوند خراسانی (صاحب کفایه و پیشوای نهضت مردم ایران در مشروطیت) نیز شاهد ماجرا بوده است.

منبع : کتاب فضیلت های فراموش شده .

زندگی نامه ملا عباس تربتیارسال دیدگاه