آخرین ارسال ها

» اسلایدر » چرا ازدواج میکنی ؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ - ۹:۵۳

 کد خبر: 2157
 207 بازدید

چرا ازدواج میکنی ؟

انسان یک موجود اجتماعی است که برای آرامش و برآوردن خواسته های خویش باید در کنار دیگران باشد

چرا ازدواج میکنی ؟

انسان یک موجود اجتماعی است که برای آرامش و برآوردن خواسته های خویش باید در کنار دیگران باشد.
اولین گام انسان برای اجتماعی شدن ،تشکیل خانواده است که به عنوان کوچکترین ودر عین حال مهمترین نهاد اجتماعی محسوب شده و می تواند سرنوشت و آینده فرد و جامعه را به سوی سعادت و کامیابی یا شقاوت و ناکامیها سوق دهد.
لذا بر هر کسی که می خواهد برای تشکیل خانواده قدم پیش نهد لازم است در گام اول هدف از ازدواج را بشناسد.
چون ترسیم هدف برای مقدس ترین بُعد حیات انسانی بسار حائز اهمیت است .
ممکن است برای ازدواج اهدافی از قبیل کامجویی و ارضای غریزه جنسی، آرامش ، تکثیر نسل، پاک دامنی و عفاف و یا حتی اهداف مادی مد نظر باشد.
زن در جوامع غربی به عنوان یک کالا محسوب شده و به خود اجازه می دهند هر نوع بهره غیر اخلاقی از وی ببرند
یک ضرب المثل بیگانه چنین می گوید که اگر می خواهی برای یک روز معذب باشی مهمان دعوت کن. اگر می خواهی یک سال عذاب بکشی پرنده نگه دار واگر می خواهی مادام العمر در عذاب باشی ازدواج کن!
این یک نوع نگاه به زن و ازدواج است اما اسلام زن را مایه تکامل دین می داند و ازدواج را باعث تکامل شخص و عقیده و دین می داند و به زیباترین تعبیر ازدواج ،نصف دین را کامل و روزی را گسترده و اخلاق را متحول ، و مایه توانگری می گردد.
اگر مقصود از ازدواج وصول به اهداف عالیه باشد انسان در این مسیر هر نوع سختی و تلخی را تحمل نموده و با الهام ازدستورات دینی و تجربیات بزرگان موانع را کنار زده و تلخی را به شیرینی و سختی را با صبر و طمانینه کنار زده و آسایش و آرامش را برای خود و خانواده اش فراهم می نماید.
اما اگر در ازدواج اهداف مادی در نظر گرفته شود و پایه های زندگی نه بخاطر شخصیت همسر مورد نظر بلکه بخاطر سرمایه وی شکل گیرد باید منتظر تزلزل در این زندگی بود به قول رولاند شخصیت مشهور فرانسوی ازدواجی که به خاطر پول صورت گیرد، برای پول هم از بین می رود.
واین تصمیم یک امر غیر عقلانی و فقط بخاطر برطرف کردن فقر مالی و سوء استفاده از داشته های طرف مقابل و به معنای شروع یک زندگی غیر صادقانه و همراه با تنش و استرس از بین رفتن حمایتهای مالی است که اگر همسر در آینده تمکن مالی خویش را ازدست بده چه باید کرد.
اگر هدف از ازدواج ارضاء غریزه جنسی باشد بعد از گذشت مدت کوتاهی از زندگی و عادی شدن امور ممکن است ناسازگاریها و تمایل به فرد دیگری در شریک زندگی ظهور کند و پایه خانواده متزلزل گردد.
اما کتاب آسمانی امت اسلام در سوره روم آیه ۲۱ هدف از ازدواج را چنین ترسیم می کند که : و از نشانه‏هاى او این است که براى شما از جنس خودتان همسرانى آفرید که در کنار آنها آرامش یابید، و میان شما علاقه دوستى و محبت نهاد.
و اگر بنیان خانواده با این طرز تفکر پایه ریزی شد به دنبال آن ارتباط زن و شوهر توام با احترام متقابل و درک همدیگر و گذشت و به وجود آورنده نسلی معنوی و فرهیخته و اخلاقی خواهد بود.ارسال دیدگاه