آخرین ارسال ها

» اسلایدر » تناسب خانوادگی در ازدواج

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۹:۴۹

 کد خبر: 2163
 223 بازدید

تناسب خانوادگی در ازدواج

اصلا مگر من میخواهم با پدر و مادر و خانوادت زندگی کنم ؟ فقط تو برام مهم هستی.

تناسب خانوادگی در ازدواج

شنیدید دختر یا پسر وقتی دلبسته هم میشوند ادعا می کنند که خودت برای من مهم هستی و من به خانواده ات کاری ندارم و اختلاف نظر آنها برایم تفاوتی نمی کند .اصلا مگر من میخواهم با پدر و مادر و خانوادت زندگی کنم ؟ فقط تو برام مهم هستی.
ازدواج پیوند بین دو نفر نیست بلکه در حقیقت دو خانواده قرار است با یکدیگر ارتباط برقرار نموده و رفتار مسالمت آمیز و توام با آرامش با یکدیگر داشته باشند.
لذا از نظر عقل و عرف و روان شناسی باید تناسب خانوادگی بین دوطرف رعایت شود. واین خصوصیت برای پرهیز از اختلافات آینده و بر هم خوردن آرامش بین زن وشوهر و سست شدن بنیان خانواده است.
موارد تناسب را در زمینه های متعدد می توان تصور کرد:
الف: تناسب طبقه اجتماعی
هر شخص و خانواده برای خود یک جایگاه اجتماعی قائل است و اجازه نمی دهد به آن خدشه ای وارد شود اما اگر زن وشوهر از نظر اجتماعی تناسب نداشته باشند چه بسا یکدیگر را تحقیر نمایند که خانواده من از خانواده تو و شخصیت خودم از تو بالاتر است و یا به خانواده یکدیگر توهین نمایند و به این بهانه بخواهند نظر خویش را بر طرف مقابل تحمیل کند که چون من از تو بالاترم پس هر چه من تصمیم گرفتم حق است.
ب: تناسب فرهنگی
فرهنگ افراد متفاوت است و هر کسی برای خودش طرز فکر و رفتار خاصی دارد حال تصور کنید زن وشوهر را با دو فرهنگ متفاوت!
یکی مقید به رسم و آئین دینی و مذهبی که می گوید پوشش و آرایش همسرم باید اینگونه باشد و ارتباطش با نا محرم باید در حیطه عقاید دینی باشد اما زن و خانواده اش به فرهنگ دینی پایبند نباشد و در رفت وآمد ها و برنامه ها پایبند به این مسائل نباشند خواهید دید که طرفین به سرعت واکنش نشان می دهند و این آغازی بر پایان یک تفاهم و آرامش در زندگی می گردد.
ج:تناسب اقتصادی
در موارد بسیاری نبود تناسب مالی دو خانواده علت جدایی‌ها و طلاق‌ها و اختلافات شده است.
مثلا می توان فرض کرد یک دختر از طبقه مالی بالا با پسری با در آمد متوسط ازدواج نموده ، دختر توقع انواع هزینه ها ، مسافرت، میهمانی های کذایی و غیره دارد اما در آمد پسر توان برگزاری این موارد را ندارد و آهسته آهسته ناراحتی ها و مقایسه کردن شوهرو در آمد وی با کار و درآمد دیگران شروع و تنش در خانه آغاز شده و همدیگر را متهم می کنند مرد به خسیس بودن و زن متهم به ولخرجی .ارسال دیدگاه