آخرین ارسال ها

» اخلاق اسلامی » مقلب القلوب چیست؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۲۴ - ۸:۲۸

 کد خبر: 2292
 274 بازدید

مقلب القلوب چیست؟

در این دعا «تقلب قلوب» را از خدا می خواهیم به این معنا که خداوند قلوب ما را به « احسن الحال» برگرداند.

مقلب القلوب چیست؟

یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ
یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ
یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ
حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ
شرحی کوتاه و مختصر بر دعای معروف لحظه تحویل سال :

تقلب قلوب چیست ؟

هنگام دعا اولا اعتقاد داشته باشیم که هیچکس غیر از خدا، مقلب القلوب و الابصار، محول الحال و مدبر اللیل و النهار نیست. دوم این که بدانیم در این دعا «تقلب قلوب» را از خدا می خواهیم به این معنا که خداوند قلوب ما را به « احسن الحال» برگرداند. یعنی چشم و دل ما منقلب و متحول شود به حالی که در آخر این دعا ذکر می کنیم. «تقلب پیدا کردن» با « تغلب کردن» متفاوت است. ما یکی از مشکلاتی که نوعا در دعاها داریم این است که در دعا به جای آن که به نبال «تقلب در قلوب» باشیم،«تغلب» می کنیم. یعنی دعا را بر زبان می آوریم اما زمینه ذهنی، زمینه فکری و باطنی برای دعا را فراهم نمی کنیم و معمولا هم تصمیم جدی و قاطعی برای رسیدن به این «تقلب قلوب» نداریم.

پیش از آن که از خدا بخواهم که قلب و ابصار مرا منقلب کند،حال مرا به بهترین حال تغییر دهد، ابتدا اعمال، رفتار و کارهای امروز و دیروز خود را بررسی کنم. فردی که به دلیل یک موضوع کوچک خانواده خود را آزار می دهد، آرامش و آسایش اطرافیان خود را با کوچک ترین بهانه از بین می برد، مسلما این دعا برای او تنها یک لقلقه زبان است. از خدا می خواهد اما زمینه های فکری، ذهنی و باطنی که برای رسیدن به این «تقلب قلوب» لازم و ضروری است را در خود ایجاد نمی کند.
ما دنبال «تقلب قلب» نیستیم اما «تغلب» می کنیم

دنبال «تقلب قلب» باشیم اما درگفتارمان «تغلب» نکنیم. اما ما برعکس عمل می کنیم. بیش از آن که دنبال تقلب قلب باشیم تغلب می کنیم یعنی غیر واقعی دعا می خوانیم و به درگاه الهی استغاثه می کنیم و این یعنی تغلب و کلاهبرداری از خود. یعنی به خود دروغ گفتن. چون در درون خود می دانم که بینی و بین الله، و به اصطلاح «خدا وکیلی» به دنبال این نیستم که این دعا در وجود من مستجاب شود. چرا که زمینه های آن را فراهم نمی کنم. امکان ندارد فردی در کسب روزی، مسایل حلال و حرام و ربا را رعایت نکند و دنبال استجابت دعا باشد. اینها باهم درتضاد هستند. پس در دعا و ادعای انتظار برای فرج باید راستگو بود. باید نشانه های انتظار در وجود من، زندگی من، کسب و کار من و حتی در ظاهر من مشخص باشد. افرادی که می پرسندچه اشکالی دارد ظاهر افراد این گونه باشد یا آن گونه؟ اشکالی ندارد اما مثالی را بیان می کنیم که شاید بتواند در حل مسئله کمک کند. به عنوان مثال کسانی که پشت ماشین خود می نویسند انا مجنون الحسین(ع) آیا حقیقتا این گونه اند؟ عاشق سعی می کند در تمام جزئیات زندگی خود را مطابق میل محبوب و معشوق خود قرار دهد. حتی در عشق های مجازی نیز این را می توان دید. دختر یا پسری یک مدل مو، قیافه ظاهری یا حتی نوع لباس را نمی پسندد اما چون طرف مقابل دوست دارد خود را به رنگ علاقه او در می آورد. و من که ادعا می کنم انا مجنون الحسین(ع)، وقتی در زندگی، خانواده، تربیت، کسب روزی، دخل و خرج، نماز و عبادات من، هیچ نشانه ای از این عشق نیست.
اگر صداقت داشته باشیم خداوند هم تقلب قلوب را برای ما ایجاد می کند و ما را به مقام بندگی می رساند.

منبع: خبرگزاری شبستانارسال دیدگاه