آخرین ارسال ها

» اخلاق اسلامی » دعای روز دوم ماه مبارک (مکافات عمل )

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۲۷ - ۱۹:۱۲

 کد خبر: 2319
 469 بازدید

دعای روز دوم ماه مبارک (مکافات عمل )

بار خدایا در این روز مرا به خشنودی هایت نزدیک گردان و از خشم و انتقامت دور کن

دعای روز دوم ماه مبارک (مکافات عمل )

اللهم قربنی فیه الی مرضاتک و جنّبنی فیه من سخطک و نقمائک و وفقنی فیه لقرآئه آیاتک برحمتک یا ارحم الراحمین

بار خدایا در این روز مرا به خشنودی هایت نزدیک گردان و از خشم و انتقامت دور کن و بر خواندن آیاتت موفق گردان، به مهربانیت ای دلسوزترین مهربانان.

این نظام، نظام علت و معلولی است و هر حرکتی در آن پاسخ گفته شده و با هر عملی، عکس العملی در آن تعبیه گردیده است. «مکافات عمل» یعنی عکس العملی که خداوند از عمل شخص به وجود آورده و آن را بازتاب می دهد. حال ممکن است این بازتاب در همین دنیا به وقوع پیوندد و یا در آن آخرت، در محضر عدل الهی. چنانچه بزرگان نیز گفته اند:

از مکافات عمل غافل مشو

گندم از گندم بروید جو ز جو

اگر چنانچه بینش اشتباه و یا محاسبه اشتباه از اعمال و زندگی دنیا داشته باشیم همانطوری که بسیار افراد بوده اند که با بینش ضعیف و یا غلط خود به واسطه همین پدیده مشمول عذاب در دنیا و آخرت شده اند. خداوند چرخ نظام هستی را طوری آفریده که یا کیفر آنها در همین دنیا داده شود و یا به سنت امهال و استدراج الهی گرفتار گردیده و در آخرت به جزای خود برسند.

سختی کشی ز دهر چو سختی دهی به خلق
در کیفر فلک غلط و اشتباه نیست

در همین مورد خدا وند متعال در قران اینچنین می فرماید :

«ان تکُ مثقال حبهٍ من خردل فی صخره او فی السموات او فی الارض یأت بها اللّه (لقمان/۱۶)

اگر عمل تو هم وزن دانه خردلی و در تخته سنگی و یا در آسمانها یا در زمین باشد خدا آن را می آورد.

ثم الی مرجعکم فانبئکم بما کنتم تعملون(لقمان/۱۵)

سرانجام و بازگشت شما به سوی من است و از حقیقت آنچه انجام می داده اید شما را با خبر خواهم ساخت.

فمن یعمل مثقال ذره خیرا یره و من یعمل مثقال ذره شرا یره (زلزله/۷و۸)

پس هر کس به اندازه ذره ای نیکی کند نتیجه آن را خواهد دید و هر کس هم وزن ذره ای بدی کند نتیجه آن را خواهد دید.

و لا تحسبن اللّه غافلا عما یعمل الظالمون انما یؤخرهم لیوم تشخص فیه الابصار مهطعین مقفعی رؤوسهم لایرتد الیهم طرفُهُم و افئدتهم هواء( ابراهیم/۴۳و۴۲)

و خداوند را غافل از آنچه ستمکاران می کنند مپندار جز این نیست که کیفر آنان را برای روزی به تأخیر می اندازد که چشمها در آن خیره می شود شتابان سر برداشته و چشم بر هم نمی زنند و از وحشت دلهای شان تهی است.

و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون(شعرا/۲۲۷)

و کسانی که ستم کرده اند به زودی خواهند دانست که به کدام بازگشتگاه بر خواهند گشت.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: «هر که از انتقام و مکافات عمل بترسد، حتماً از ظلم کردن باز می ایستد(کافی/۲/۳۳۱)
چرا که منتقم حقیقی داد مظلوم را باز ستانده و ظالم را عقاب می نماید.

چو بد کردی مباش ایمن ز آفات
که واجب شد طبیعت را مکافات

امام سجاد علیه السلام در هنگام شهادت به امام باقر علیه السلام فرمودند: «زنهار ای فرزند! که ظلم نکنی بر کسی که دادرس به غیر از خدا نداشته باشد(بحار/۷۵/۳۰۸)

حضرت صادق علیه السلام فرمودند: بترسید از ظلم کردن، به درستی که دعای مظلوم به آسمان بالا می رود و به اجابت می رسد(کنزالعمال/۳/۵۰۰).
پس باید از آه مظلوم ترسید و باید دانست که روزی گریبان گیر انسان می شود.

مکافات عمل مانند عکس العمل بازگشت توپی است که به دیوار خورده است و به طرف شخص پرتاب کننده باز می گردد. حال هر چه این توپ با نیروی بیشتری به دیوار کوبیده شود، با نیروی بیشتری نیز به طرف شخص برمی گردد و یا مثلاً اگر کسی سنگی به طرف بالا پرتاب کند، سنگ به سرخود او برخورد خواهد کرد و بسته به نیروئی که به طرف بالا به آن وارد می شود موقع بر خورد با شخص، محکم تر به او اصابت می کند. اعمال انسان نیز بازتابی دارد که بالاخره او را فرا خواهد گرفت و او را گرفتار خواهدکرد.

بر اساس آنجه در روز دوم از خداوند منان درخواست میکنیم دو اصطلاح به چشم میخورد یک کلمه قربنی و دوم کلمه جنبنی که این دو حکایت از همان مکافات عمل دارد که انسان میتوانداعمالی را انجام دهدکه”قربنی”به رضایت و رضوان الهی نزدیک شود و میتواند اعمالی را مرتکب شود که”جنبنی”از رضوان و رضایت خداوند عالم دور شود و همه این اثرات تقرب و دوری از خداوند مکافات اعمال ما می باشد و چه بسا گرفتار و یا متنعم به اثرات بهتر و یا بدتری هم بشویم که انسان در اثر کار خوب علاوه بر تقرب به رضوان الهی متنعم به نعمتهای دنیوی و اخروی ،عاقبت به خیری و.. می شود . و در اثر ارتکاب اعمال ناپسند علاوه بر دوری از رضوان خداوند متعال در دنیا زندگی سخت و مشکلی خواهد داشت و گرفتار امهال و استدراج می شود .
برگرفته از کتاب ضیافت نور پندهای اخلاقی به مناسبت ماه مبارک رمضانارسال دیدگاه