آخرین ارسال ها

» اخلاق اسلامی » دعای روز بیست و چهارم (اسباب رضایت الهی )

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۱۸ - ۱۴:۱۷

 کد خبر: 2324
 389 بازدید

دعای روز بیست و چهارم (اسباب رضایت الهی )

خدایا امروز آنچه که خشنودی توست از تو مسئلت دارم

دعای روز بیست و چهارم (اسباب رضایت الهی )

اللهم انّی اسئلک فیه ما یرضیک و اعوذ بک ممّا یؤذیک و اسئلک التوفیق فیه لان اطیعک و لا اعصیک یا جواد السائلین
خدایا امروز آنچه که خشنودی توست از تو مسئلت دارم و از آنچه موجب آزار توست به تو پناه می برم و امروز توفیق اطاعت و گناه نکردن را از تو می خواهم ای بخشنده درخواست کنندگان.
آنچه در این دعا از خداوند متعال مسئلت میکنیم، پرهیزکاری و تقوا می باشد به این بیان که آنچه موجب رضایت خداوند می شود، آنچه موجب دوری از ازار و اذیت خداوند می باشد همه و همه در سایه تقوا و پرهیزکار میسر می شود.
آنچه موجب رستگاری و عاقبت بخیری و ملاک برتی انسان ها معرفی شده است، تقوی می باشد .
تقوی موجب باز شدن درها می باشد : وَمَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا و هر کس تقوی پیشه کندو پرهیزکار شود خدا راه بیرون شدن از سختی ها و بلاها را بر او می‌گشاید.(طلاق/۲)
تقوی موجب ازدیاد رزق و روزی می شود: وَیَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ (طلاق/۳)
عزیزترین انسانها در نزد خدا با تقواترین آنهاست: إِنَّ أَکرَمَکُم عِندَ اللَّهِ أَتقاکُم (حجرات/۱۳)
تقوا و پرهیزکاری موجب آسان شدن سختی ها می شود : و من یتق الله یجعل له من امره یسرا(طلاق/۴)
هر کس از خدا پروا کند برای او در کارش تسهیلی قرار می دهد.

«تقوی» خیر دنیا و آخرت می باشد و در دنیا سبب سربلندی و روسفیدی پیش خلق و در آخرت سبب جای گرفتن در بهشت برین و در آغوش قرب الهی می باشد.
امام صادق (علیه السلام) در بیانی نورانی می فرمایند: انّ قلیل العمل مع التقوی خیر من کثیر بلا تقوی؛کار اندکی که با تقوی و پرهیزگاری باشد بهتر است از کار کثیری که بدون تقوی باشد.(جامع السعادات/۲۱۸۱)

مثال
نفس آدمی مانند «نوزاد» است و احتیاج به مراقبت دارد و باید آن را از سرما و گرما حفظ نمود و غذای متناسب با سن او را به او خورانید و در اثر یک بی احتیاطی امکان مریض شدن و یا تلف شدن نوزاد می باشد. درست است که او هم یک انسان است اما نمی تواند غذای سایر انسانها را بخورد مثلاً غذای یک انسان کامل را به بچه بدهیم. باید با گذشت زمان معده بچه استعداد خوردن آن غذاها را بیابد. به خاطر همین علمای اخلاق توصیه می کنند که برای کامل شدن، ابتدا به همان ترک محرمات و انجام واجبات بسنده کنیم پس از گذشت زمان و رعایت تقوای الهی انسان مستعد می شود.

عصاره دعای روز بیست و چهار این می شود که خدایا به ما توفیق عنایت کن تا اسباب رضایت و خشنودی تو را مهیا کنیم و با اعمال و کردار خود تو را راضی کنیم و همچنین اعمال و کرداری که موجب ناخشنودیو نارضایتی تو می شود را ترک کنیم .و این درخواست چیزی جز تقوا و پرهیزکاری نیست .
تقوا و پرهیزکار صرفا یک موضوع سلبی نیست که این کارها نباید انجام شود بلکه در کنار ترک محرمات باید به انجام اموری هم پرداخت.
تقوا صرفا اعمال فردی نمی باشد که در خلوت خود باشم و به یک سری اعمال فردی بپردازم بلکه علاوه بر امو فردی باید به امور اجتماعی و تقوای اجتماعی نیز پرداخته شود .
رعایت حقوق الهی
رعایت حقوق مردم(حقوق فرزندان،حقوق والدین،حقوق همسر،حقوق همسایگان،حقوق همکاران، حقوق شریک،حقوق اعضا و جوارح و… مواردی که میتوان از این قبیل نام برد و همه نعمتهای الهی را شامل می شود که انسان باید رعایت آنها را داشته باشد و این می شود همان تقوا)
رعایت بیت المال
رعایت و شکر نعمتهای الهی

میتوان از مصادیق تقوا برشمرد که انجام انها موجب رضایت الهی می شود.ارسال دیدگاه