آخرین ارسال ها

» اسلایدر » تأکید به دوست داشتن همسر

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۲۸ - ۱۹:۰۷

 کد خبر: 2365
 95 بازدید

تأکید به دوست داشتن همسر

تأکید به دوست داشتن همسر زندگی شیرین و ایده آل، بر محور محبت و علاقه و حسن خلق و دوستی، دور می زند

تأکید به دوست داشتن همسر

تأکید به دوست داشتن همسر زندگی شیرین و ایده آل، بر محور محبت و علاقه و حسن خلق و دوستی، دور می زند اگر خانه و خانواده ای ازاین خصلت های انسانی و رحمانی محروم و خالی شود، دیگر آن خانه سوت کور و آن زندگی معنا و مفهومی نخواهد داشت.
مخصوصاً با یک همسفر مادام العمر و رفیق دائمی خوشی ها و نا خوشی ها و همسر و همسرّ و همراز خستگی ناپذیری که فقط در انتظار کمترین دوست داشتن و صمیمیت نشسته و به تمامی فراز و نشیب ها و کوران ها و طوفان های زندگی، تن در داده و صبورانه، دست و پنجه نرم می کند و تحمل می نماید؛
بدین جهت، در ادیان آسمانی بالأخص در دین مبین اسلام روی این مسئله، تأکید زیاد شده و دستورهای اکید بر همسر دوستی واخلاق خوب خانوادگی و تأمین زندگی مرفه وو … داده شده است.
چنانکه در قرآن کریم در این باره می فرماید: «وعاشروهنّ بالمعروف» با آنها به خوبی معاشرت (ورفتار) نمایید. (نساء/۱۹)
۱- ابن أبی عمیر: از إسحاق بن عمار: از أبی عبد اللَّه علیه السلام فرمود: من أخلاق الأنبیاء حبّ النساء. از اخلاق انبیاء دوست داشتن زنان است.( التهذیب : ۷ / ۴۰۳)
۲- أبی العباس گفت: شنیدم امام صادق علیه السلام می فرمود: العبد کلّما ازداد للنساء حبّاً ازداد فی الإیمان فضلًا. بنده (خدا) زنان (و همسران) را هرچه زیاد دوست دارد، فضیلت ایمانش زیاد شود (و از مواهب زندگی، بیشتر بهره مند می شود)
(من لایحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۵۱)

۳- ابی عبداللَّه علیه السلام از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: جُعِلَ قرّه عینی فی الصّلاه، و لذّتی فی النّساء. روشنی چشم من در نماز ولذّتم در (وجود) زنان قرار داده شده است.(الکافی , ج ۵ , ص ۳۲۱)

۴- یونس بن یعقوب: از کسی که از أبا عبد اللَّه علیه السلام شنیده می فرمود: أکثر الخیر فی النساء. بیشترین خیر در (وجود) بانوان است.
۵- محمد بن إدریس در آخر (السرائر): بنقل از کتاب روایه ابن قولویه از أبی عبد اللَّه علیه السلام فرمود: کلّ من اشتدّ لنا حبّاً اشتدّ للنساء حبّاً وللحوّاء. همه آنان که ما را به شدت دوست دارند زنان و حوّا را نیز زیاد دوست می دارند.

۶- رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: استوصوا (اتّقوا فی) بالنّساء خیراً فانّهنّ عندکم عوار لایملکن لأنفسهنّ شیئاً و انّما اتّخذتموهنّ بأمانه اللَّه و استحللتم فروجهنّ بکلمه اللَّه «و لهنّ علیکم کسوتهنّ بالمعروف». در باره زنان (بترسید) سفارش نیکو بکنید (و با آنها خوش رفتار باشید) زیرا آنان نزد شما عاریه (و دست خالی) هستند، برای خود چیزی را مالک نیستند، و آنها را به امانت خدا گرفته اید و اندام جنسی آنها را با کلمه (و دستور) خدا بر خود حلال نموده اید و برشماست پوشاک آنها بطور مناسب(پس آنها را قدر بدانید و ارزش قایل شوید).
۷- امیرمؤمنان فرمود: …. فداروهنّ علی کلّ حال، وأحسنوا لهنّ المقال، لعلهنّ یحسنّ الفعال. در هر حال باآنها (زنان) مدارا کنید و گفتار را زیبا نمایید شاید آنها هم رفتار خوبی داشته باشند.
۸- هارون، از ابن صدقه، از امام صادق، از پدرش علیهما السلام فرمود: من اتّخذ امرأه فلیکرمها فإنما امرأه أحدکم لعبه. هرکس زن گرفت، گرامی بدارد همانا زن هریک از شما وسیله بازی (و سرگرمی) اوست.
منبع:آداب ازدواج و زندگی خانوادگی/ محمد امینی گلستانی.ارسال دیدگاه