آخرین ارسال ها

» اسلایدر » بی‌نظیر بودن حادثه عاشورا

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۱۲ - ۲۳:۳۷

 کد خبر: 2389
 127 بازدید

بی‌نظیر بودن حادثه عاشورا

اساس دین با عاشورا پیوند خورده و به برکت عاشورا هم باقی مانده است

بی‌نظیر بودن حادثه عاشورا
اما موضوع محرّم و تبلیغات. اساس دین با عاشورا پیوند خورده و به برکت عاشورا هم باقی مانده است. اگر فداکاریِ بزرگِ حسین‌بن‌علی علیه‌السّلام نمی‌بود که این فداکاری، وجدان تاریخ را به کلّی متوجّه و بیدار کرد در همان قرن اول یا نیمه‌ی قرن دوم هجری، بساط اسلام به کلّی برچیده می‌شد. قطعاً این‌گونه است. اگر کسی اهلِ مراجعه به تاریخ باشد و حقایق تاریخی را ملاحظه کند، این را تصدیق خواهد کرد. چیزی که وجدان جامعه‌ی اسلامی را در آن زمان برآشفت و اسوه و الگویی برای بعدیها شد، همین حادثه‌ی عجیبی بود که تا آن روز در اسلام سابقه نداشت. البته، بعد از آن، نظایر بسیاری پیدا کرد؛ اما هیچ کدام از آن نسخه‌ها، مطابق اصل نبود. امّت اسلام، شهیدان زیادی داد. شهدای دستجمعی داد. اما هیچ کدام به پای حادثه‌ی عاشورا نرسید. حادثه‌ی عاشورا، در اوج قلّه‌ی فداکاری و شهادت باقی ماند و همچنان تا قیامت باقی خواهد ماند. «لا یوم کیومک یا اباعبداللَّه.»(۱) ما شیعیان، از این حادثه، خیلی بهره برده‌ایم. البته غیر شیعه هم، استفاده کرده‌اند.

مقام معظم رهبری ۱۳۷۲/۰۳/۲۶


۱ )

امالی،شیخ صدوق،صص۱۱۵ 
لهوف،سید بن طاووس،ص۲۵ 
مناقب آل ابی طالب،ابن شهر آشوب،ج۴ ص۸۶ 
بحار الانوار،مجلسی،ج۴۵ص۲۱۸ح۴۵

أن الحسین بن علی بن أبی طالب ع دخل یوما إلى‏الحسن ع فلما نظر إلیه بکى فقال له ما یبکیک یا أبا عبد الله قال أبکی لما یصنع بک فقال له الحسن ع إن الذی یؤتى إلی سم یدس إلی فأقتل به و لکن لا یوم کیومک یا أبا عبد الله یزدلف إلیک ثلاثون ألف رجل یدعون أنهم من أمه جدنا محمد ص و ینتحلون دین الإسلام فیجتمعون على قتلک و سفک دمک و انتهاک حرمتک و سبی ذراریک و نسائک و انتهاب ثقلک فعندها تحل ببنی أمیه اللعنه و تمطر السماء رمادا و دما و یبکی علیک کل شی‏ء حتى الوحوش فی الفلوات و الحیتان فی البحار.»
ترجمه:
امام صادق(ع) از پدران بزرگوار خود علیهم السلام روایت می کند که که امام حسین(ع) روزی بر امام حسن (ع) وارد شد پس چون به او نگاه کرد گریه کرد پس به او گفت ای ابا عبدالله برای چه چیز تو را می گریاند؟ گفت به خاطر آنچه با تو می کنند گریه می کنم پس امام حسن (ع) به او گفت همانا چیزی که بر من می آید سمی است که با دسیسه به من داده شود و به وسیله آن کشته شوم ولی هیچ روزی مانند روز تو نیست سی هزار مرد که ادعا می کنند که از امت جدمان محمد(ص) هستند و منتسب به دین اسلام هستند به تو نزدیک می شوند و برای کشتن تو و ریختن خونت و از بین بردن حرمتت و اسیر کردن فرزندان و زنانت و به غارت بردن بار [ولایت] تو جمع می شوند پس در آنجاست که نفرین بر بنی امیه نازل می شود و آسمان خاکستر و خون می بارد و همه چیز تا حیوانات وحشی در بیابان ها و ماهی ها در دریاها برایت گریه می کنند.ارسال دیدگاه