آخرین ارسال ها

» سیره معصومین » روز شمار محرم (روز سوم)

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۲۱ - ۹:۰۰

 کد خبر: 2406
 97 بازدید

روز شمار محرم (روز سوم)

امام حسین (علیه السلام) نامه ای در پاسخ به نامه های اهل کوفه نوشتند که در آن ضمن یادآوری نامه ها و دعوت های مکررشان، از آنان خواستند تا بر بیعت خود ثابت باشند

روز شمار محرم (روز سوم)

سوم محرم الحرام
۱- دعوت جهانی اسلام توسط پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)
۲- نامه ی امام حسین (علیه السلام) به اهل کوفه
۳- ورود سپاه عمر بن سعد به سرزمین کربلا
۴- خریداری قسمتی از سرزمین کربلا توسط امام حسین (علیه السلام)

۱- دعوت جهانی اسلام توسط پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)
پس از تثبیت اسلام در مدینه و نواحی اطراف آن، پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)در سوم محرم سال هفتم هجری به منظور اعلام ظهور اسلام و دعوت جهانی به این دین مبین، با ارسال نامه به پادشاهان و امپراتوران کشورهای مختلف، رسماً دعوت به اسلام را آغاز کرد. تاریخ نویسان تعداد آن ها را بین ۱۲ تا ۲۶ نامه شمرده اند. (۱)
۲- نامه امام حسین (علیه السلام) برای اهل کوفه
در این روز امام حسین (علیه السلام) نامه ای در پاسخ به نامه های اهل کوفه نوشتند که در آن ضمن یادآوری نامه ها و دعوت های مکررشان، از آنان خواستند تا بر بیعت خود ثابت باشند و آن حضرت را یاری نمایند و به قیس بن مسهّر صیداوی دستور دادند تا آن ها را به کوفه برساند، اما مأموران در بین راه او را بازداشت کرده، در نهایت به شهادت رساندند. (۲)
۳- ورود سپاه عمر بن سعد به سرزمین کربلا
پس از آن که حرّ بن یزید، امام حسین (علیه السلام) و یارانش را در سرزمین کربلا محاصره کرد و مانع از حرکت آنان به سمت کوفه گردید، عبیدالله بن زیاد فرماندهی سپاه یزید را برعهده ی عمر بن سعد گذاشت. عمر بن سعد در روز جمعه سوم محرم الحرام سال ۶۱ قمری به همراه شش هزار نفر یا نه هزار نفر نیروی جنگی وارد سرزمین کربلا شد. (۳)
۴- خریداری قسمتی از سرزمین کربلا توسط امام حسین (علیه السلام)
در روز سوم محرم سال ۶۱ ه ‍. ق امام حسین (علیه السلام) قسمتی از سرزمین کربلا را که مرقد مطهرشان در آن واقع شده است، از اهل نینوا و غاضریه به مبلغ شصت هزار درهم خریداری و با آن ها شرط کردند که مردم را برای زیارت قبرشان راهنمایی و زایران او را تا سه روز میهمانی کنند. (۴)

================

۱٫ روز شمار قمری: ص ۳.
۲٫ الارشاد: ج ۲، ص ۳۸- بحارالانوار: ج ۴۴، ص ۳۸۱.
۳٫ الارشاد: ج ۲ ص ۸۴- معالی السبطین: ج ۱، ص ۳۰۱.
۴٫ مجمع البحرین: ج ۵ ص ۴۶۱، «ماده ی کربل».ارسال دیدگاه