آخرین ارسال ها

» اسلایدر » صمیمیت در زندگی زناشویی؛راهکارها

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۱۵ - ۲۲:۰۳

 کد خبر: 2437
 154 بازدید

صمیمیت در زندگی زناشویی؛راهکارها

مهمترین عامل احساس رضایتمندی زن و شوهر از زندگی زناشویی وجود صمیمیت در خانواده است. بدون وجود این عامل همسران از زندگی در کنار یکدیگر لذت نمی­‎برند و هر لحظه احتمال رخ دادن اختلاف و مشاجره، خانواده را تهدید می­‎کند.

صمیمیت در زندگی زناشویی؛راهکارها

صمیمیت در زندگی زناشویی؛راهکارها

مقدمه
مهمترین عامل احساس رضایتمندی زن و شوهر از زندگی زناشویی وجود صمیمیت در خانواده است. بدون وجود این عامل همسران از زندگی در کنار یکدیگر لذت نمی­‎برند و هر لحظه احتمال رخ دادن اختلاف و مشاجره، خانواده را تهدید می­‎کند.
صمیمیت یعنی دو نفر دریچه درون خویش را به روی یکدیگر بگشایند.صمیمیت یعنی ورود عاطفی، احساسی و فکری به زندگی یکدیگر. در یک کلام صمیمیت به معنای برقراری روابط بسیار دوستانه و محبت آمیز با دیگری است به گونه‎ای که دو طرف از این رابطه، احساس رضامندی را تجربه کنند. چنین رابطه­‎ی رضایت­ بخشی به خودی خود حاصل نمی­‎شود بلکه لازم است افراد آن را ایجاد کنند. در ادامه به بیان برخی از عواملی که ضامن ایجاد و حفظ صمیمیت در روابط زناشویی می‌باشد، می‎­پردازیم:

اول). احترام متقابل:
زن و شوهر باید به یکدیگر احترام بگذارند و شخصیت یکدیگر را در فضای شخصی، خانوادگی و اجتماعی حفظ و آن را نیکو شمارند. پیغمبر اکرم «صلی الله علیه و آله» می‎فرمایند: «مَن إتخَذَ زوجَۀً فَلیَکرِمها؛ کسی که همسر اختیار می‎کند باید او را احترام کند»[۱]. بنابراین زن و شوهر باید با هم مودبانه سخن بگویند و از سخنان زشت و رکیک بپرهیزند.  مودبانه سخن گفتن، سلام کردن به یکدیگر و پیشواز و بدرقه همسر از مصادیق احترام گذاشتن همسران به یکدیگر است.

دوم). ابراز محبت:
محبت کردن  زن و شوهر به یکدیگر از ایجاد کدورت میان آن­ها پیشگیری می­‎کند و صمیمیت را صد چندان می‎­سازد.  نکته قابل توجه این است که محبت باید ابراز شود. در خیلی از خانواده‌ها  زوجین محبت دارند اما ابراز نمی­‎شود و طرف مقابل احساس نمی­‎کند و این از خطاهای بسیار بزرگ است. بنابراین احساس محبت خیلی مهم است .پس فضای خانه باید از ابراز محبت‎­های کلامی و غیرکلامی زن و شوهر به یکدیگر سرشار باشد .رسول خدا «صلی الله علیه و آله» می‎فرمایند: «این گفته‎­ی مرد به همسرش که “دوستت دارم” هرگز از قلب او خارج نمی‎­شود»[۲].
راه دیگر محبت زن و شوهر به یکدیگر هدیه دادن است .امام علی«علیه السلام»می‎فرمایند:« هدیه دادن موجب جلب دوستی و محبت افراد به یکدیگر می‌شود»[۳] .

سوم). مشورت و تبادل نظر:
مشورت کردن، انسان را از تصمیم گیری اشتباه باز می‌دارد و به راه صواب هدایت می‎­کند .افزون بر این فرد مشورت کننده به طور غیرمستقیم شخصیت طرف مقابل را تأیید می­‎کند و در عمل به او می‎­فهماند که من به تو اعتماد دارم .مشورت زن و شوهر با هم در اموری که به خانواده و زندگی آنان مربوط می‎­شود، نشان دهنده علاقه آنان به یکدیگر و نیز افزایش دهنده نزدیکی و صمیمیت میان آن­‎ها است. تصمیم‎­گیری­‎های یک­‎سویه مرد یا زن، بدون مشورت با همسر به یگانگی آن دو آسیب می­‎زند؛ زیرا احساس پوچی می­‎کند و می‎­پندارد که در اداره خانه جایگاهی ندارد. آشکار است که این احساس او را وادار می‎­کند به سوی بی‎­مهری و انزوا کشیده شود و از همسرش فاصله گیرد.

چهارم). گذشت از خطاهای همسر:
کینه توزی و لجاجت ویژگی انسان­‎های حقیر و با همت­‎های پایین است. برعکس آنان که نظربلند و روح بزرگ دارند پوزش‎­ها را می‎­پذیرند. از خطاهای دیگران چشم می‌پوشند و از حق شخصی خویش در می­‎گذرند. گذشت و چشم پوشی و نادیده گرفتن لغزش­‎های دیگران دانه‌های جلب محبت است و دیگران را خوش‎بین، وفادار و با محبت نگاه می‎­دارد. در خانواده‌، که کانون انس و الفت است و بر پایه محبت بنا شده زن و شوهر باید از خطاها و بدی های یکدیگر بگذرند و آن­ها را نادیده بگیرند. تنها این گونه است که می‎­توانند در فضای صمیمی و آکنده از محبت زندگی کنند.[۴]

پنجم). احترام گذاشتن به بستگان همسر:
انسان‌ها به طور طبیعی به بستگان خود به ویژه والدینشان علاقه دارند.از خوشحال بودن آنها خوشحال می‎­شوند و ناراحتی­‎شان آن‎­ها را غمگین می‎­سازد.کسی را که به ایشان نیکی کند دوست می­‎دارند و از کسی که به آنان بدی کند بیزار می­‎شوند .با توجه به این مطلب در می‌یابیم که احترام گذاشتن به والدین همسر و برخورد نیک با آنها تا چه اندازه در جلب  محبت همسر و افزایش صمیمیت میان ایشان موثر است. در واقع کلید گرمی بخش زندگی زناشویی، در خانه  والدین است.[۵]

نویسنده: حسین ثانوی
__________________________________________

پی­‎نوشت‎­ها:

[۱]. حسین نوری، مستدرک الوسایل، ج ۱۴، ص ۲۵۰

[۲]. محمد یعقوب کلینی، کافی، ج۵، ص۵۶۹

[۳]. عبدالواحد بن محمد تمیمی آمدی، شرح غررالحکم، ج۱، ص۸۳، ح۳۱۶

[۴]. مجتبی حیدری، محبت را زندگی کنیم، انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی«ره»،ص۱۰

[۵]. علی حسین زاده، همسران سازگار، راهکارهای سازگاری، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره).ارسال دیدگاه