آخرین ارسال ها

» خانواده » غیر منطقی های زناشویی!

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۱۹ - ۲۱:۰۷

 کد خبر: 2438
 73 بازدید

غیر منطقی های زناشویی!

یکی از دشواری‎­های عمده زوجین در روابط زناشویی، برخورد مناسب با اختلاف­‎ها و نظرهای متفاوت است. آنان گاه این پرسش را مطرح می­‎کنند که وقتی میان ما اختلافی در می‌گیرد، گفت و گو در اندک مدتی به مشاجره و درگیری می‌کشد.

غیر منطقی های زناشویی!

 

مقدمه
یکی از دشواری‎­های عمده زوجین در روابط زناشویی،  برخورد مناسب با اختلاف­‎ها و نظرهای متفاوت است. آنان گاه این پرسش را مطرح می­‎کنند که وقتی میان ما اختلافی در می‌گیرد، گفت و گو در اندک مدتی به مشاجره و درگیری می‌کشد. حتی بارها تصمیم گرفته‌ایم که با آرامش با یکدیگر صحبت کنیم و مسائل را حل کنیم اما مانند بسیاری از موارد،  مسئله با مشاجره­ای حل نشده رها می‎شود.

به طور معمول دو فرد که با یکدیگر روابط عاطفی و جنسی ندارند در اختلاف‌ها راحت‌تر می‌توانند منطقی باشند و کار را به درگیری نکشانند. اما زن و شوهری که باهم روابط عاطفی و جنسی دارند در اختلافات بی درنگ مسئله را بیش از اندازه خودمانی می‌پندارند و آنگاه ناراحتی‌ها و دلخوری­‎های دیگر را از ۱۵، ۱۰یا حتی ۳۰سال پیش به میان می­‎کشند. بدین ترتیب مسئله ساده به مشکلی ریشه دار با پیشینه‌ای طولانی تبدیل می­‎شود.

به نظر می‌رسد اگر نگاه خود را درباره باورهای غیرمنطقی تغییر دهید،  توانسته‌اید مانع فرو ریختن بنای زندگی و ارتباط زناشویی کارآمد خود شوید و بسیاری از اختلافات را به سادگی رفع کنید. شناختن باورهای غیر منطقی که در زیر بیان می‎­شود،  به شما کمک می کند که در هر موقعیتی بتوانید منطقی یا غیر منطقی بودن فکر خود را تشخیص دهید و خود را  برای زندگی بهتر سوق دهید:

 • باور غیرمنطقی نخست: یک رابطه خوب و کارآمد به شباهت زن و شوهر به یکدیگر بستگی دارد؛
  اغلب می‌بینیم که افراد می پندارند عامل ایجاد مشکل در رابطه آنان این است که شبیه هم نیستند و دید متفاوتی به زندگی دارند. جمله‎­هایی مانند اینکه «ما اصلا شبیه هم نیستیم.» از شایع ترین سخنان همسرانی است که با هم اختلاف دارند. شما هرگز نمی‎توانید از دید همسرتان به مسائل نگاه کنید. اگر به حالت ها و رفتارهای خود به دقت بنگرید در می­‎یابید که به ندرت دوست دارید از دید او به دنیا بنگرید چون شما کاملاً با او فرق دارید شما از نظر ژنتیکی، فیزیولوژیکی و روانی با او فرق دارید. به حکم قرآن تفاوت مرد و زن به دلیل آن است که گونه‌ای آفریده شده اند تا نیازمند دیگری باشند. از مجموع آن دو،  واحدی کامل به وجود می­‎آید که در کنار هم به آرامش می‌رسند[۱]. پس گمان نکنید که یک رابطه خوب و کارآمد به شباهت زن و شوهر بستگی دارد.
 • باور غیرمنطقی دوم: یک ازدواج خوب همیشه به رابطه عاشقانه نیازمند است؛
  شما در زندگی باید روابط رومانتیکی داشته باشید. خودتان را گول نزنید! حقیقت این است که عاشق بودن به این معنا نیست که همیشه در حال عشق ورزیدن باشید. نتیجه این فکر آن است که اگر زمانی با همسرتان به مشکلی دچار شدید،  احساس شکست می­‎کنید. زیرا میان دعوا عشق تقسیم نمی‎کنند. بنابراین اختلاف کوچک در زندگی را به شکست در زندگی زناشویی معنی نکنید.
 • باور غیرمنطقی سوم: در ازدواج موفق، مشکل و اختلاف نظری وجود ندارد؛
  شگفت آور نیست زن و مردی که پیش از ازدواج بارها مشکلات و اختلاف نظرهایی را با پدر، مادر،  برادر،  خواهر، فامیل یا دوستانشان تجربه کرده­‎اند حال خوشبختی زناشویی را،  در نبود مشکل و اختلاف نظر با همسر خویش بدانند. البته که این اشتباه است…!؟ مسئله‎ی غیرمنطقی که بسیاری از مردم آن را باور دارند این است که خوشبختی را به نبود مشکلات ربط می‌دهند.
 • باور غیرمنطقی چهارم: لازمه داشتن رابطه خوب و کارآمد داشتن علایق مشترک است؛
  شاید شما و همسرتان علایق مشترکی دارید که هر دو را بسیار خوشحال می‌کند. یعنی در مواردی هر دو از موضوع لذت می­‎برید یا از مسئله به طور هماهنگ متنفر می­‎شوید. اما آیا همیشه این‌گونه خواهد بود؟ آیا لازمه داشتن رابطه خوب و کارآمد داشتن علایق مشترک و مانند هم است؟ اگر چنین نبود چه می‌توان کرد!؟ پیشنهاد می­‎کنیم این علایم را بیابید تا بیشتر لذت ببرید و احساس آرامش داشته باشید. به جای اینکه فکر کنید همسرتان نیز باید به آنچه شما دوست دارید علاقه مند باشد به این بیندیشید که به علایق، رفتارها و عادت های معمولی و ویژه یکدیگر احترام بگذارید.
 • باور غیرمنطقی پنجم: ازدواج خوب و موفق ازدواج صلح آمیز و بدون مجادله است؛
  این نیز اشتباهی دیگر است. بسیاری از زنان و مردان از مجادله می­‎ترسند. ترس آنان به طور عمده از این است که می­‎پندارند مجادله یا خشونت نشانه شکست در زندگی زناشویی است. واقعیت چیست…؟ مجادله در فضای خانواده نه خوب است و نه بد؛ خوب نیست چون هر مشاجره  و خشونتی موجب از بین رفتن آرامش اعضای خانواده می‌شود و روابط گرم و صمیمی را سرد می­‎کند. بد هم نیست یعنی آنقدر فاجعه بار نیست که شما را فردی شکست خورده در زندگی زناشویی نشان دهد. در واقع اغلب ازدواج هایی که به شکست انجامیده­‎اند با جنگ سرد «سکوت و بی توجهی» و تظاهر به خوشبختی « تکذیب و انکار اختلافات» همراه بودند. بنابراین روی مجادله‎ها پرده نکشیده از آنها برای کمرنگ شدن‎شان پرده بردارید. البته یادتان نرود که این کار به مهارت آموزی نیاز دارد.
 • باور غیرمنطقی ششم: یک ازدواج خوب به رابطه جنسی ارتباطی ندارد؛
  این را حتی برای یک دقیقه باور نکنید. نزدیکی جنسی در ازدواج همه چیز نیست ولی یک رابطه جنسی خوب به اندازه ۱۰ درصد زمینه را برای روابط صمیمی میان زن و شوهر فراهم می‌کند. ناکارآمدی در این رابطه نیز ۹۰ درصد در روابط صمیمی آنان تأثیر منفی می‌گذارد. شاید ۱۰ و ۹۰ درصد آمار دقیقی نباشد اما می‌توان در یک جمله اهمیت موضوع را برساند. یک رابطه خوب رفع تنش، احساس آرامش، امنیت و همراهی بیشتر با همسر را در پی‎دارد. بنابراین این سخن که «برای من رابطه جنسی اصلا مهم نیست» جای بسی تامل دارد.
 • باور غیرمنطقی هفتم: می­‎توانید همسرتان را تربیت کنید یا او را به اصطلاح سر به راه سازید؛
  نمی­‎توانید به این دلیل که او هم نمی‌تواند و به دلایل دیگر…!!! [۲].

نویسنده: حسین ثانوی

__________________________________

پی­‎نوشت­‎ها:

[۱]. محمد حسین طباطبایی، المیزان فی تفسیر القرآن الکریم، جلد ۱۶ ،صفحه ۱۶۶

[۲]. بروشور خطاهای شناختی در روابط زناشویی، مدیریت مشاوره و راهنمایی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی«ره».

[۳]. محمد محمدی ری شهری، تحکیم خانواده از نگاه قرآن و حدیث، تهران، ۱۳۸۷

[۴]. روشنک حسن زهرایی، تشخیص و درمان اختلالات جنسی، کنکاشارسال دیدگاه