آخرین ارسال ها

» اسلایدر » دست اندازهای استحکام خانواده(۱)

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۲۶ - ۲۲:۴۷

 کد خبر: 2439
 265 بازدید

دست اندازهای استحکام خانواده(۱)

زندگی زوجین در آغاز ازدواج به طور معمول همراه با صلح و دوستی و آرامش است. اما هفته‌ها و ماه‌های بعد، گاه برخوردها، حسابرسی‎ها و ستیزه‎ها شروع می‎شود

دست اندازهای استحکام خانواده(۱)

مقدمه
زندگی زوجین در آغاز ازدواج به طور معمول همراه با صلح و دوستی و آرامش است. اما هفته‌ها و ماه‌های بعد، گاه برخوردها، حسابرسی‎ها و ستیزه‎ها شروع می‎شود و مسایل و مشکلات بروز می‌کند. بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام شده آسیب‎های گوناگونی استحکام و سلامت خانواده را تهدید می‎کند. این آسیب‌ها به طور تعاملی مانند یک شبکه یا مجموعه‌ای از عوامل دست به دست هم می‌دهند و موجب تزلزل و آسیب پذیری خانواده می شوند. در این بخش به اختصار به شناسایی عوامل تهدید کننده سلامت خانواده و بررسی برخی از مهمترین عوامل آسیب‎زا پرداخته می‌شود:

اول). عدم شناخت و آگاهی به اصول زندگی مشترک:
«توانایی» در «دانایی» است. برای ازدواج و زندگی مشترک موفق، کسب دانایی هایی لازم است. مانند هر عمل دیگری باید مهارت های مربوط به آن را کسب کرد و در فرایند زندگی مشترک به کاربرد. در برخی از خانواده‎ها به علت عدم شناخت زن و شوهر نسبت به یکدیگر، عدم آگاهی نسبت به اهداف و انگیزه‎های ازدواج، بی‎انصافی‏‎ها، پیش داوری‎ها، فریبکاری‎ها، عدم احساس مسئولیت و بی توجهی به اصول اخلاقی، بنیاد خانواده متزلزل می‌شود .از این رو توصیه می‎شود با شرکت در جلسه‌های آموزشی و مطالعه کتاب‎های مربوط به تعلیم و تربیت، روانشناسی و جامعه شناسی خانواده، آیین همسرداری و نظایر آن به دانش و مهارت خود بیافزاید و از این طریق تعادل و سلامت خانواده را حفظ کنند.

دوم). سست شدن باورهای مذهبی:
مهم ترین عاملی که سلامت و استحکام خانواده را تهدید می‌کند سست شدن باورهای مذهبی و اصول اخلاقی و فقدان معنویت است. زن و شوهری که دچار بحران ارزش‌ها و از خودبیگانگی شده‌اند ازدواجشان تا چه حد پایدار و موفق خواهد ماند!؟ هرگاه زن و شوهر در روابط خود خدا را فراموش کنند و در حضور و غیاب یکدیگر به گونه‌ای برخورد کنند که خدا غایب است با دست خود کانون خانواده را به صورت زوال و نابودی سوق داده‌اند و در نتیجه به محض بروز موقعیتی خاص مانند بی پولی، تنگدستی، بیماری و نظایر آن، کانون خانواده از درون متلاشی می‎گردد و با هر بهانه ای از هم دیگر می‌گسلد.

سوم). عدم صداقت، فریب‎کاری و پنهان‎کاری:
جوهره روابط سالم میان زن و شوهر، صداقت است. صداقت اعتماد را بنیاد می‌نهد. زن و شوهری که با همسر خود صادق نیست و با دادن وعده‎ها و وعیدها می‎خواهد زندگی کند، با رفتار خود کانون گرم و صمیمی خانواده را دچار تزلزل می‎کند. زن و شوهری که از واقعیت‎ها دور هستند و در اوهام و تخیلات زندگی می‌کنند آیا می‎توان گفت که زندگی زناشویی موفقی خواهند داشت!؟ برای مثال زن با پیش داوری فکر می‌کند خانه شوهر چون «بهشت موعود» است و شوهر می‎پندارد که «زن فرشته نجات» است و حالا که با واقعیت دیگری روبرو شده است این وضع برای او چه پیامدی در بر خواهد داشت !؟ گاهی اوقات پنهان کردن حقایق و فریبکاری موجب می‌شود ارکان خانواده متزلزل شود و روابط زن و شوهر آسیب ببیند.

چهارم). عدم توجه به نیازهای همسر:
زوج های موفق کسانی هستند که درصدد ارضای نیازهای همسر خود می‎باشند. بنابراین هر زن و شوهری وظیفه دارد نیازهای جسمی و روحی همسرش را بشناسد و در مقام ارضای آن‎ها براید. ارضای نیازها به طریق درست و مطلوب به رشد همه جانبه و ایجاد امنیت روانی زوجین منجر می‌شود و در نتیجه سلامت خانواده تامین می‎گردد .بدیهی است توجه به نیازهای همسر فقط به نیازهای جنسی ختم نمی‌شود. احترام و پذیرش، نگاه مهربان به یکدیگر، در کنار هم حضور داشتن، در فعالیت‌های مشترک شرکت کردن و نظایر آن نشانه توجه به نیازهای همسر است.

پنجم).  دخالت دیگران:
اکثر پژوهش‎های انجام شده در ایران درباره طلاق این حقیقت را منعکس کرده است که دخالت دیگران مانند اقوام و آشنایان، والدین زن و شوهر موجب شعله‌ور شدن اختلاف زن و شوهر می‎گردد و در نهایت به طلاق و جدایی منجر خواهد شد. زن یا شوهر به ویژه در اوایل زندگی مشترک توسط دیگران به طور ناشیانه، راهنمایی و یا در برخی موارد، تحریک می‎شوند. گاهی اوقات حضور مادر شوهر یا پدر شوهر و مادر زن و پدر زن به رغم علاقه به فرزندان خود، در زندگی مشترک آنها، مزاحمت‎ها و آسیب‌های را به وجود می‎آورد که استحکام و انحلال بنیاد خانواده را رقم می‎زند.

ششم). هوسرانی و لذت گرایی بی قید و شرط:
عامل دیگری که سبب آسیب‎زایی خانواده می‌شود تنوع طلبی و هوسرانی زن و شوهر است. شوهر یا زن به فرمان احساسات خود با زن یا مرد دیگری ارتباط نزدیک برقرار می‌کند و رابطه خود با همسر قبلی را سست می‎نماید. در این شرایط عواملی از قبیل کشش‎های روانی- جنسی، زیبایی و یا ثروت طرف مقابل، موجب گرایش به روابط خارج از چارچوب خانواده یا برقراری روابط پنهانی و مخفی می‌گردد. این وضعیت موجب می‌شود روابط زن و شوهر مخدوش گردد، بنیاد خانواده سست شود و سرنوشت فرزندان به خطر افتد.

توجه: برای شناخت سایر عوامل آسیب‎زای استحکام خانواده، در شماره های بعدی این نوشته با ما همراه باشید.

نویسنده: حسسین ثانوی

__________________________
پی‎نوشت‌ها:

[۱]. ازدواج موفق و خانواده سالم، چگونه؟،  دکتر احمد به پژوه، انتشارات انجمن اولیاء و مربیان،  ۱۳۸۸

[۲]. آموزش مهارت‌های‌زندگی، سیدرحمان حسینی،عشق.

[۳]. آئین روابط موثر، آنتونی الساندرا، جیم کت کارت، محمدرضا آل یاسین(مترجم)،هامون.

 ارسال دیدگاه