آخرین ارسال ها

» اسلایدر » زندگی بهتر؛ فرمول‎های همنشینی با همسر !

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۱۰ - ۲۳:۲۱

 کد خبر: 2444
 384 بازدید

زندگی بهتر؛ فرمول‎های همنشینی با همسر !

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه می‎توانید میزان پخته بودن افراد پیرامون خود را محک بزنید!؟

زندگی بهتر؛ فرمول‎های همنشینی با همسر !

زندگی بهتر؛ فرمول‎های همنشینی با همسر !

مقدمه
رسول خدا «صلی الله و علیه و آله و سلم» خطاب به زنی که از محروم بودن شرکت در جهاد و از دست دادن ثواب آن معترض بود، فرمودند:« ای زن برگرد و به زنانی که تو را به نمایندگی فرستاده‌اند، اعلام کن، که نیکو شوهرداری کردن هر یک از شما زنان و جلب رضایت مردش و پیروی کردن از نظر موافق او، با پاداش جهاد برابری می‎کند. خوشا آنان که دائم در جهادند! با خوب شوهرداری کردن…!
همچنین رسول خدا «صلی الله و علیه و آله و سلم»  فرمودند:«نشستن مرد در کنار خانواده‎اش، نزد خدای متعال از اعتکاف در مسجد من دوست داشتنی‎تر است»[۱]. خوشا آنان که دائم در اعتکاف‎اند! آن هم اعتکافی بالاتر از اعتکاف در مسجد نبی. ..! با همنشینی خوب در کنار همسر خود.
جوهره‎ی اعتکاف و جهاد توجه به خداوند است. بر اساس این دو فرمایش کلیدی رسول خدا «صلی الله و علیه و آله و سلم» همنشینی پسندیده زوجین با همدیگر یعنی توجه قلبی به همدیگر، پلی است برای توجه به خداوند. البته کاملا روشن است که این همنشینی باید شادی بخش باشد تا بتواند زندگی را در مسیر کارآمدی و آرامش قرار دهد و گرنه همنشینی که خدای ناکرده بیش از پیش آتش اختلافات و کینه ها را شعله ور سازد جز دوری چیزی در پی ندارد.
آیا من و شما با روش های موثر در همنشینی با همسر خود آشنا هستیم. روشن است که در این نوشتار کوتاه نمی‎توان پاسخی کامل به این پرسش داد. از این رو در اینجا صرفا به دو نکته مهم در رابطه با همنشینی مطلوب همسران اشاره می‎کنیم. کافی است پس از مطالعه این دو نکته کلیدی، هر کدام از ما رابطه خود با همسرمان را بررسی و در صورت نیاز تغییرات لازم را ایجاد کنیم.

اول). فرمول «یک به پنج»:
گاتمن، یکی از دانشمندان و پژوهشگران موفق در زمینه روانشناسی خانواده، در پژوهشی که بر روی خانواده‎های سالم و کارآمد و خانواده‎های طلاق گرفته انجام داد، به نکته بسیار مهم و قابل توجه برای پیش‎بینی طلاق و یا کارآمدی و شادکامی در زندگی‎های خانوادگی رسید. دریافت که در خانواده‌های سالم و کارآمد نیز همچون خانواده‎های طلاق گرفته اختلاف و دعوا و دلخوری وجود دارد. از سویی دریافت که در خانواده‎های طلاق گرفته نیز همچون خانواده‌های سالم و کارآمد رفتارهای خوب و راضی کننده همسران وجود داشته است.اما آنچه در این دو نوع از زندگی ها تفاوت دارد نسبت بین این دو (اختلاف، دعوا و دلخوری در برابر رفتارهای خوب و راضی کننده) است. او بر اساس همین نسبت توانست فرمول یک به «پنج و یک» و «یک به هشت دهم» را برای پیش بینی هر چه دقیق‌تر احتمال طلاق یا کارآمدی خانواده ها ارائه کند. بر اساس این فرمول در خانواده‌های سالم و شاد کام نسبت اتفاق بدی که سبب دلخوری یکی از زوجین از ناحیه همسر خود می شود در مقایسه با اتفاق خوبی که سبب دلگرمی و شادی همسر می‌شود  یک به پنج است. یعنی در برابر هر هر رویداد سردکننده، پنج اتفاق دلگرم‌کننده روی می‌دهد. در مقابل در خانواده های طلاق گرفته در برابر هر اتفاق بدی که سبب دلخوری یکی از زوجین از ناحیه همسر خود می شود تنها ۰/۸ اتفاق دلگرم‌کننده روی می‌دهد.
وزن هر کار بد با پنج کار خوب برابر است. یعنی اگر یک کار بد در حق همسر خود کردیم، نباید فکر کنیم فقط با یک گل گرفتن یا صرفاً یک رستوران بردن، عذرخواهی یا صرفا یک هدیه خریدن، رفع می‎شود. بلکه باید برای رفع واقعی هر کار بد از عمق وجود همسرمان، پنج کار خوب انجام دهیم نه یک کار خوب. اگر خدای نکرده در برابر هر کار بدی که در قبال همسر خود کرده ایم ۰/۸ کار مثبت انجام می‌دهیم، خیلی سریع تا قبل از عادت شدن این روش باید به مشاوره متخصص در زمینه خانواده مراجعه کنیم تا جلوی طلاق احتمالی در آینده را بگیریم.

دوم). فرمول پختگی
آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه می‎توانید میزان پخته بودن افراد پیرامون خود را محک بزنید!؟ اهمیت پاسخ به این پرسش از این رو است که آشنا شدن با نشانه‎های پختگی افراد به شما کمک می کند تا در برخورد با همسر خود پخته عمل کنید و زندگی شیرینی را به او هدیه دهید. برای دانستن فرمول پختگی نیاز است بدانیم که اختلاف و تفاوت نظر در هر رابطه ای ممکن است، وجود داشته باشد یا به وجود آید. از طرفی هرچه رابطه دو نفر نزدیک تر باشد میزان بروز این اختلاف‏‎ها بیشتر است. برای نمونه معمولا بیشترین اختلاف‎ها میان خواهر و برادرها، زن و شوهرها، همکاران و… است. چون این افراد بیش از دیگران، همدیگر را می‎بینند و بیشتر ممکن است منافعشان با هم در تزاحم قرار بگیرد.
آنچه نشانه پختگی است شیوه حل کردن این تعارض ها است. زن و شوهرهای پخته کسانی هستند که برای حل اختلاف خود از ابتدا تا انتها، تنها از شیوه گفتگو و استدلال استفاده می‌کنند. این شیوه کاملا سخت و اثربخش است. در مقابل زن و شوهرهای نپخته از همان ابتدای، پس از کمی گفتگو و استدلال از شیوه نیش و کنایه زدن، تحقیر، تخریب، به رخ کشیدن اشتباهات گذشته و گاه حتی زد و خورد استفاده می‎کنند. به گونه‎ای اوضاع را رقم می‌زنند که معمولا با هر نشستِ تنها و گفتگو‎های ساده، به مشاجرات بی‌ثمر و ناراحت کننده تبدیل می‎شود. بهتر است زن و شوهرهای پخته در هنگام حل تعارض به طور کلی غرور را، کنار بگذارند. یعنی بدون غرور، اگر درباره همسرشان اشتباهی مرتکب شوند، عذرخواهی می‌کنند. هرچند تلخ باشد. چرا که این کار مانند داروی تلخ است ولی با نتایجی شیرین.[۲]

حسین ثانوی

_____________________

پی‎نوشت‎ها:

[۱]. تنبیه الخواطر، جلد ۲، صفحه ۱۲۲

[۲].  ماهنامه فرهنگی، تربیتی و اجتماعی خانواده خانه خوبان،  موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی«ره»، شماره ۱۱۳، صفحه ۲۰ارسال دیدگاه