آخرین ارسال ها

» اسلایدر » تگرگ‎های بهاری..! بحران‎های زناشویی در آغاز زندگی.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۱۵ - ۱۹:۵۵

 کد خبر: 2449
 229 بازدید

تگرگ‎های بهاری..! بحران‎های زناشویی در آغاز زندگی.

تگرگ‎های بهاری..! بحران‎های زناشویی در آغاز زندگی.

تگرگ‎های بهاری..! بحران‎های زناشویی در آغاز زندگی.

تگرگ‎های بهاری…؟! بحران‎های زناشویی در آغاز زندگی.

مقدمه
یکی از دوران‎های خیلی مهم و نسبتاً لطیف، سال‎های آغاز زندگی مشترک زوجین است که در کنار لطایف و زیبایی‎های خود، گه‎گاه به نسبت درجه عقلانیت و هوش هیجانی زوجین و… دچار تلاطماتی متغیر می‎شود و زمینه آتش‎افروزی اختلافات زوجین را فراهم می‎آورد. البته اجمالاً وجود اختلاف تا حدودی طبیعی است و نمی‎شود که اختلاف در کل وجود نداشته باشد. چرا که زوجین دارای شخصیت فکری، اجتماعی، سیاسی و… خاص خود هستند که حال درکنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و باید به اصطلاحاً زندگی کنند. هرچه شکاف این تفاوت‌ها بیشتر باشد، عمق اختلاف نیز بیشتر می‌شود و ظرفیت وجودی وسیع‌تری را برای نیل به آرامش طلب می‎کند. در این نوشته برآنیم به سه بحران مهم، از بحران‎‎های زناشویی در سال‌های آغازین زندگی اشاره کنیم تا زوجین با اطلاع از این بحران‎ها درصدد مقابله با آن‎ها برآیند و تکه‎های پازل زندگی را کنار هم بچینند:

اول). ورود ممنوع! بحران دخالت‎های خانواده زوجین در زندگی:
یکی از مسائلی که غالب زوجین نمی‎توانند به درستی با آن کنار بیایند، مسئله دخالت ناشیانه خانواده‎های زوجین( همچون مادر، پدر، خواهر، برادر و…) است. این دخالت‎ها گاهی ملموس و مستقیم است و گاهی نیز در پشت پرده صورت می‎گیرد به گونه‎ای که عرصه را برای زوجین، تنگ می‎کند و موجب سردی دل و دلدار می شود.پس از سویی باید زوجین، مهارت‎های تعامل با خانواده ها را فرا گیرند و خطوط زندگی مشترک خود را به درستی ترسیم کنند و از سویی باید خانواده‌ها استقلال زندگی زوجین را به استعمار نبرند. البته توجه به این نکته نیز لازم است که خانواده‎ها در بسیاری از مواقع کدهای مفید برای استحکام زندگی زوجین بیان می‌دارند که در خور توجه است و عقل سلیم به پیروی از آن‎ها حکم می‎کند و نباید این گونه اظهار نظرهای مفید را به نقض استقلال زندگی مشترک معنا کرد.

دوم). من و فقط من! بحران منیّت و عدم تفاهم:
تا قبل از ازدواج و تا حدودی در دوران عقد، دختر و پسر نگاه تک‌بعدی و حاکمیت مطلقه نسبت به خود دارند و معمولا این ادبیات که «من می‌خواهم»،« دلم می‌خواهد» و عباراتی از این قبیل بیانگر این منیّت و سلطه‌گری یک‎جانبه است. باید توجه داشت که با شروع زندگی مشترک از «من بودن» باید فاصله گرفت و به عرصه« ما شدن» قدم گذارد. در واقع زندگی مشترک همچون یک بیت کامل است که مصرع اول آن را زن و مصرع دوم آن را مرد تشکیل می‎دهد و هنگامی این دو مصرع، وزن و قافیه می‎گیرند که در کنار هم و برای هم، هم نوا شوند. بنابراین تداوم و استمرار روحیه‎ی حاکمیت مطلقه و منیّت زوجین در زندگی مشترک یکی از بحران‌های است که شکوفه های زندگی مشترک را همچون تگرگ بهاری، پرپر و پژمرده می‎کند و زمینه بروز اختلافات را فراهم می‎آورد. پس بهتر است زوجین ضمن احترام به سلایق یکدیگر در جهت «ما شدن» حرکت کنند و از« من بودن» فاصله گیرند.

 سوم). کم‌خونی عاطفی! بحران ناتوانی در ارتباط کارآمد:
مهارت  ارتباط، خون عاطفه را در پیکره زندگی به گردش در می‎آورد و در واقع ارتباط عاطفی زوج ها رمز ماندگاری صمیمیت و عشق در یک زندگی است. کم نیستند همسرانی که یا با مهارت‎های گوش دادن، حرف زدن، محبت کردن، نگاه کردن، لبخند زدن، حالت‎های چهره و … آشنایی ندارند و یا معجزه استفاده از این مهارت‎ها را باور ندارند. در نتیجه به جهت نا آشنایی با این مهارت‎ها، زمینه بروز بسیاری از اختلافات و ناهنجاری‎ها در خانواده  فراهم می‎شود.

____________________________________

پی‎نوشت‎ها:

[۱]. همسران سازگار، راهکارهای سازگاری، علی حسین زاده، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره).

[۲].آموزش مهارت های ارتباط زناشویی: حرف زدن و گوش دادن به همدیگر،شراد میلر، فیلیس میلر، الام نانالی، دانیل واکمن، فرشاد بهاری(مترجم)، رشد.

 

 

 ارسال دیدگاه