آخرین ارسال ها

» اسلایدر » از من تا همسرم ! تفاوت هایی که باید در زندگی مشترک بشناسید!

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۲۱ - ۲۰:۳۳

 کد خبر: 2467
 275 بازدید

از من تا همسرم ! تفاوت هایی که باید در زندگی مشترک بشناسید!

تفاوت‎های جسمی، عاطفی و شناختی زن و مرد سبب می‌شود کارکرد مهم زنان، پرورش دهنده‎گی، مراقبت کنندگی و عشق ورزی باشد و کارکرد مهم مردان حمایت‎گری، مهیا کنندگی و اقتدار طلبی باشد.

از من تا همسرم ! تفاوت هایی که باید در زندگی مشترک بشناسید!

مقدمه
« وَمِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْکُنُوا إِلَیهَا وَجَعَلَ بَینَکُمْ مَوَدَّهً وَرَحْمَهً إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یتَفَکَّرُونَ؛ و از نشانه‌های او اینکه همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید تا در کنار آنان آرامش یابید، و در میانتان مودت و رحمت قرار داد؛ در این نشانه‌هایی است برای گروهی که تفکر می‌کنند!».[۱] ناآشنایی با تفاوت‎های شناختی و احساسی زن و مرد، منجر به ناتوانی در مدیریت روابط و تعامل بین زن و شوهر شده و می‌تواند سبب شود تا به جای آن که تفاوت‎های ذاتی بین همسران فرصتی برای پرواز و تعالی آن‎ها تبدیل شود، زمینه‎ای به وجود آورد برای سقوط و نزاع‎های بی پایانی که می‌تواند دنیا و آخرتشان را ویران سازد. در این نوشته به تفاوت هایی که باید در زندگی مشترک بشناسید و مورد توجه قرار دهید، اشاره می‎کنیم.

اول). نقش‎های کارکردی:
تفاوت‎های جسمی، عاطفی و شناختی زن و مرد سبب می‌شود کارکرد مهم زنان، پرورش دهنده‎گی، مراقبت کنندگی و عشق ورزی باشد و کارکرد مهم مردان حمایت‎گری، مهیا کنندگی و اقتدار طلبی باشد. کارکردهای زن، شرایط او را برای مدیریت داخلی خانه مساعد‎تر از مرد می‌کند و کارکردهای مرد او را برای مدیریت خارجی خانه مورد مناسب تری نسبت به زن می‎کند.مهم‎ترین نیاز روانی زن و مرد را در لابه لای همین کارکردها می‌توان دریافت. نیاز روانی غالباً در زن نیاز به محبت دیدن است اما در مورد مرد نیاز روانی، غالباً نیاز به اقتدار است. توجه مرد و زن به نیاز روانی غالب همدیگر به آن‌ها در برقراری یک رابطه شیرین و سازنده کمک می‌کند. به این صورت که اگر مردی می‌خواهد همسرش اقتدار او را به رسمیت بشناسد باید به همسرش صمیمانه محبت کند و زن نیز اگر می‌خواهد مرد به او محبت کند باید اقتدار مرد خود را به رسمیت بشناسد. مثلاً اگر خانمی به شوهر خود، وقتی خسته از کار بیرون به خانه برگشته، بگوید: «زود باش، دوش بگیر، مامانم نیم ساعت پیش زنگ زد و گفت امشب بریم خونشون زود باش، تا دیر نشده بریم» به احتمال زیاد مرد مخالفت کند .چراکه چنین روش رفتاری به مرد این احساس را می‌دهد که کسی دیگر دارد برای او تعیین تکلیف می‎کند. و لذا اقتدار او را خدشه‌دار می‌کند. اما اگر در همین مثال خانم بگوید:« مامان نیم ساعت پیش زنگ زد، شب دعوتمون کرد، من گفتم حسن آقا عصری از سرکار میاد و خسته است و ما نمی‎تونیم بیاییم. با این حال به حسن آقا میگم، اگه حال داشت و صلاح دونست مزاحمتون میشیم». در این حالت به احتمال زیاد مرد خانه بعد از کمی اظهار خستگی و بی حوصلگی بگوید:« باشه، یه ربع دیگه آماده شید تا بریم».چرا که در حالت دوم مرد احساس می‎کند این خود او است که تصمیم می‎گیرد که چه باید کند. یعنی اقتدارش به رسمیت شناخته شده است.

دوم). از تار عاطفه تا پود تفکر:
زنان بیشتر معدن عاطفه هستند و مردان بیشتر معدن اندیشیدن؛ در مردان آینده‌نگری بیشتر نسبت به زنان درباره مسائل زندگی دیده می‌شود. با توجه به این قابلیت و نیز قوای جسمانی برتری که دارند آن‎ها بیشتر مناسب کارهای سخت و مسئولیت‌های سنگین، در جهت تامین معاش و مدیریت بیرونی خانه و خانواده هستند. معمول مردان کمتر سخن می‌گویند و بیشتر از حرف زدن برای تبادل اطلاعات استفاده می‎کنند و در غیر این صورت سکوت را ترجیح می‌دهند. ولی زنان معمولا مهارت‎های کلامی قوی‎تر دارند و از سخن گفتن، بیشتر برای تبادل عاطفی استفاده می‌کنند. آن‎ها بیشتر سوال می‎پرسند و زیاد سوال کردن را مساوی مفهوم دخالت نمی دانند و در گفتار خود برخلاف مردان معمولاً جزئیات را مطرح می کنند.

سوم). تفاوت های فیزیولوژیکی:
زن و مرد از جهت فیزیولوژیکی با هم تفاوت دارند. مثلاً دقت شنوایی در زنان بالاتر از مردان است. تقریبا بیشتر صداهای محیط برای آنها جلب توجه می‌کند. ولی مردان معمولاً تنها صداهای انتخاب شده را می‌شنوند. این تفاوت‎های شنیداری می‎تواند زنان را در معرض عصبی شدن قرار دهد. چرا که هر محرک پاسخی را می‌طلبد. محرک‎های شنیداری متعددی که توسط زنان دریافت می‎شود، چه بسا نیاز به پاسخ های متفاوت را تولید ‌کند که در صورت ناخواسته بودن این حالت، می‎تواند برای زنان، خستگی عصبی و ناراحتی را ایجاد کند.
یا این‌که زنان بینایی قوی‎تر و جزئی‎نگری‎تری را دارند. در هنگام دیدن مکان‎های جدید، جزئیاتی را زنان متوجه می‎شوند که مردان به آنها توجه کافی ندارند. ریزبین نبودن مردان چه بسا در زنان سوء تفاهم به وجود آورد که آنها به اندازه کافی قدردان محیط منظم شده خانه نیستند.
قدرت بویایی زنان نیز قوی‎تر از مردان است، چه بسا برخی حساسیت‌های زنان نسبت به تمیزی که برای مردان قابل درک نیست به همین مسئله مربوط باشد.
توان چشایی در خانم‎ها قوی‌تر از مردان است. شاید بتوان گفت که یکی از دلایل کمتر تشکر کردن آقایان از بابت غذاها، آن است که مزه غذاها را درک نمی‌کنند.

بایدها و نبایدها
۱٫ اختلاف سلیقه از ناحیه مرد به زن برای زن پیام محبت دارد ولی همین مسئله از جانب زن به مرد القای دوست نداشتن می‌کند. از این رو هنگام اختلاف سلیقه لازم است زن به شوهرش بگوید که دوستش دارد.
۲٫ برای حفظ اقتدار مرد خود حتما موفقیت‌ها و پیشرفت‌های او را ببینید. کافی است گاهی با جملاتی کوتاه از شوهر خود در زمینه رشدهایش تعریف کنید.
۳٫ هیچ‌گاه همسران نباید یکدیگر را مقایسه، تحقیر، سرزنش و … کنند. مخصوصاً این کارها از سوی زنان سبب می‌شود که مرد احساس حقارت کند و احساس حقارت قدرت مرد را از بین می‎برد و به نیاز روانی او برای اقتدار طلبی آسیب جدی وارد می‌کند. روشن است مردی که اقتدار او از ناحیه همسرش رعایت نشود، انگیزه لازم برای محبت به زن خود را از دست می‎دهد.
۴٫ با همسر خود به گونه ای رفتار کنید که انگار او برای شما، منحصر به فرد است. به گونه‌ای که اگر دوباره می‌خواستید این زندگی مشترک را شروع کنید، او را انتخاب می‎کردید.
۵٫ وقتی مردی نمی‎داند، چه باید بکند، همسرش نباید او را راهنمایی کند. بلکه باید خلوت او را به هم نزند و آماده باشد که اگر مرد از او راهنمایی خواست و او توان کمک کردن داشت، راهنمایش کند.
________________________________
پی‎نوشت‎ها:
[۱]. روم، ۲۱
[۲]. ماهنامه فرهنگی، تربیتی و اجتماعی خانواده خانه خوبان، شماره ۱۱۵ ، صفحه ۳۲، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی «ره»
[۳]. روان شناسی زن و مرد(انسان در دو جلوه)، دکتر محمد مجد، نشر مکیال.
[۴]. رازهایی درباره زنان، باربارا دی‌آنجلس، ترجمه ابراهیمی، انتشارات نسل نواندیش.

 

 ارسال دیدگاه