آخرین ارسال ها

» صندوق حضرت زهرا (سلام الله علیها) » گزارش بیست و سومین جلسه صندوق و مجمع

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۱۰ - ۲۳:۵۴

 کد خبر: 2519
 174 بازدید

گزارش بیست و سومین جلسه صندوق و مجمع

بیست و سومین جلسه صندوق حضرت زهرا “سلام الله علیها” و جلسه عمومی مجمع طلاب و فضلای منطقه تربت حیدریه در روز چهارشنبه ۸ اسفند ماه برگزار شد.

گزارش بیست و سومین جلسه صندوق و مجمع

بسم الله الرحمن الرحیم

بیست و سومین جلسه صندوق حضرت زهرا “سلام الله علیها” و جلسه عمومی مجمع طلاب و فضلای منطقه تربت حیدریه در روز چهارشنبه ۸ اسفند ماه برگزار شد.

در این جلسه ابتدا امام جمعه موقت شهرستان تربت حیدریه و شهر زاوه حجت الاسلام و المسلمین گازری به گزارشی از وضعیت فرهنگی منطقه پرداخت و از روحانیون منطقه ساکن در قم به هجرت و اعزام جهت امر مهم تبلیغ به این منطقه دعوت کرد.

سپس حجت الاسلام و المسلمین قاسمی مسئول صندوق حضرت زهرا به گزارشی از عملکرد  این صندوق پرداخت.

در پایان، سخنران ویژه این مراسم حجت الاسلام و المسلمین شجاعی منظری عضو هیئت علمی دانشکاه علم و صنعت تهران به سخنرانی پرداخت.

حجت الاسلام شجاعی ضمن تبریک ایام ولادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و ولادت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و تجلیل از مقام مادر وزن با استناد به آیه ۲۹ سوره مبارکه فتح به  تصویر چهره جامعه مسلمین از منظر قران پرداخت و فرمود:

خداوند متعال در این آیه شریفه تصویر چهره جامعه مسلمین و وظیفه مسئولین جامعه را از چند بعد مشخص کرده است:

وظیفه اول در برخورد با دشمنان: باید “أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّار”ِ بود. منظور از کفار دراین بیان نورانی، کفار در عقیده نمی باشند چرا که اسلام سفارش  وتوصیه به هم زیستی مسالمت آمیز با سایر ادیان دارد. به عنوان نمونه پیامبراکرم در ورود به مدینه منشور اسلامی با ۴۰ ماده اعلام و ارتباط با مسیحیان و یهودیان را ترسیم کرد و حضرت به این منشور پایبند بود تا زمانی که یهودیان نقض عهد کردند و حضرت با آنها برخورد کرد .

منظور از کفار، افرادی هستند  که عناد و تکبر و استکبار می ورزند نسبت به جامعه مسلمین و هدفی جزتسلط و سلطه به جامعه مسلمین ندارند. خداوند متعال توصیه أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ را با این گروه صادر میکند . نظیر استکبار امروز که با تمام قوا به میدان آمده اند  و نسبت به جامعه مسلمین شیطنت میکند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت در ادامه افزود، توصیه دیگر خداوند متعال در ترسیم چهره جامعه مسلمین ارتباط دوستانه و ارتباط با شفقت و مهربانانه با یکدیگر می باشد “رُحَمَاء بَیْنَهُمْ”

مسلمانان در بین خودشان مهربان باشند و با یکدیگر الفت داشته باشند که این ارتباط فراتر از دوستی و محبت می باشد.

این قاعده “رُحَمَاء بَیْنَهُم” مرز جغرافیای نمی شناسد و در هر کجای عالم مسلمانی باشد را تحت لوای خود میگیرد و توصیه میکند که با یکدیگر مهربان باشید و از یکدیگربا کلیه امکانات،جان،مال و.. حمایت وبه مساعدت یکدیگر بپردازید.

که جمهوری اسلامی ایران به این توصیه قرآنی جامه عمل پوشانده و به مردم عراق، سوریه، یمن در سخت ترین شرایط کمک و حمایت میکند.

این دو وظیفه ای است که جامعه مسلمین به خصوص مسئولین باید نسبت به آن پایبند و معتقد باشند.

 

خدا وند متعال در ادامه آیه شریفه به ترسیم  تصویر نظام اسلامی، نظامی که آرزوی همه شهدا و امام  و از خواسته های قرانی می باشد می پردازد:

تَرَاهُمْ رُکَّعاً سُجَّداً یَبْتَغُونَ فَضْلاً مِّنَ اللَّهِ وَرِضْوَاناً سِیمَاهُمْ فِی وُجُوهِهِم مِّنْ أَثَرِ السُّجُودِ

خداوند متعال در این قسمت دو مشخصه بیان می کند:

  • رابطه با خداوند
  • رابطه درونی خود با خود

انسان های وارسته  به تمام معنا ارتباط عاشقانه و عارفانه با سوز و گداز و شب زنده داری با خداوند متعال دارد به گونه ای که آثار عبادت در سیما و چهره پدیدار می شود .

اگر کسی اینگونه به دنبال جلب رضایت حق باشد و بکوشد و اهل نماز،روزه و عبادت باشد این انسان اگر روحانی باشد یک روحانی تاثیر گذار خواهد بود، اگر بازاری باشد یک بازاری با انصاف و موثر خواهد بود، اگر مسئول باشد یک مسئول امانت دارخواهد بود که به دنبال خدمت به جامعه می باشد و  خطری از جانب او جامعه مسلمین را تهدید نمی کند .

در درجه اول از جامعه روحانیت این انتظار می رود که مردم را به سوی خداوند و معنویت دعوت کنند و در ساخت و ایجاد تصویر اینچنینی از نظام اسلامی کوشا باشند چرا که اینچنین معنویت و نظامی خواسته اهلبیت و شهدا و امام راحل بوده است .

 

ذَلِکَ مَثَلُهُمْ فِی التَّوْرَاهِ وَمَثَلُهُمْ فِی الْإِنجِیلِ کَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوَى عَلَى سُوقِهِ یُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِیَغِیظَ بِهِمُ الْکُفَّارَ

جامعه اسلامی در اول همچون جوانه ای ضعیف است اما به مرور زمان رشد میکند و تقویت می شود مثل خوشه ای گندم آنچان قوی و محکم می شود که در مقابل هر طوفان و بارانی مقاومت می کند تا اینکه به ثمر برسد و ثمر دهد .

جامعه و نظام اسلامی باید به گونه ای و اندازه ای رشد  کند و قوی شود تا بتواند در مقابل همه طوفان ها مقاومت کند تا جایی که به تعبیر قران کریم ” فَاسْتَوَى عَلَى سُوقِهِ” روی پای خود بایستد و بتواند نیازهای خود را خود برطرف کند و نیازی به بیرون و نگاه به دست های دیگران نداشته باشد .

که اگر نظام اسلامی به این چنین درجه ای رسید ” لِیَغِیظَ بِهِمُ الْکُفَّارَ” دشمنان از وجود نظامی تنومند و مبارک عصبانی می شوند همانطوری که امروز شاهد هستیم که دشمنان اسلام از رشد و جشن های ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی این چنین عصبانی شده اند .

 

وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّهٍ وَ مِنْ رِباطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَ عَدُوَّکُمْ وَ آخَرینَ مِنْ دُونِهِمْ لا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ یَعْلَمُهُمْ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ شَیْ‏ءٍ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ یُوَفَّ إِلَیْکُمْ وَ أَنْتُمْ لا تُظْلَمُونَ (۶۰ انفال)

در توضیح ایه۲۹ سوره مبارکه فتح خداوند متعال در ایه ۶۰ سوره انفال می فرماید: اینقدر قوی شوید و ذخیره کنید که دشمنانی که شما آنها را نمی شناسید و فقط خدا  می شناسد نتوانند عرض اندام کنند .

این ترسیم یک مدینه فاضله و جامعه ایده آل می باشد که خداوند متعال معرفی میکند .

برای این جامعه باید چکار کنیم؟ چگونه اقدام کنیم؟ قبل از اینکه اقدام کنیم باید داشته ها و موانع راه را بشناسیم که خدا چه امکاناتی به ما داده؟

موانعی که بر سر راه ما هستند را خوب بشناسیم .

امکاناتی که خداوند به ما داده است :

  • فرهنگ جامع و غنی اسلام که در آشفته بازار فرهنگ های دنیای امروز ، اسلام ناب حرف اول را میزند و برای اداره جامعه حرف نو و تازه دارد.
  • رهبر: خداوند متعال امروز به ما رهبری مدیر و مدبر و با معنویت عطا کرده است که به معنای واقعی کلمه زعیم جامع و کاملی می باشد . در کل دنیا نمی توان رهبری اینچنین پیدا کرد که از لحاظ زهد و عبادت ،سیاست و دشمن شناسی بصیرت و مردم شناسی
  • مردم خوب : مردم خوب و بصیر وآگاهی که ایران دارد با وجود تمام گلایه های بحقی که مردم دارند اما در ۲۲ بهمن شاهد بودیم که همین مردم در صحنه حاضر شدند و ۲۲ بهمن تماشایی رقم زدند .
  • منابع و ذخایر طبیعی کشور
  • موقعیت مهم و استراتژیک ایرن که در مهمترین نقطه خاورمیانه و قاره آسیا قرار دارد.

موانع سر راه

  • مسئولینی با تفکر غربی که تمام نگاه و دست آنها به طرف غرب دراز است . که نمونه این نگاه را دربرجام شاهد هستیم که نقد را دادیم وو نسیه را هم دریافت نکردیم و امریکا از این قرارداد خارج شد و اروپایی هم هنوز تکلیف خود را روشن نکرده اند و هنوز با کمال وقاحت شرط پیش پای ایران می گذارند .
  • عدم اعتنا به نیروهای جهادی وارزشی
  • اشرافی گری و تجمل گرایی مسئولین که امروز شاهد آن هستیم .

 

 

 

 ارسال دیدگاه