آخرین ارسال ها

» اخلاق اسلامی » نیکی دنیا و آخرت

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۱۹ - ۱۲:۵۶

 کد خبر: 2525
 300 بازدید

خدا در دنیا و اخرت حسنات را نصیبمان فرما

نیکی دنیا و آخرت

رَبَّنا آتِنا فی الدُّنْیا حَسَنَهً وَ فِی اْلآخِرَهِ حَسَنَهً وَ قِنا عَذابَ النّارِ (بقره: ۲۰۱) دعا و درخواست از خداوند متعال از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در سیره تمام بزرگان دین، دعا و مناجات موج می زند و بخشی از زندگی بزرگان دین را تشکیل میدهد. پیامبران الهی،اهلبیت عصمت و طهارت،اولیا و بندگان […]

نیکی دنیا و آخرت

رَبَّنا آتِنا فی الدُّنْیا حَسَنَهً وَ فِی اْلآخِرَهِ حَسَنَهً وَ قِنا عَذابَ النّارِ (بقره: ۲۰۱)

دعا و درخواست از خداوند متعال از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در سیره تمام بزرگان دین، دعا و مناجات موج می زند و بخشی از زندگی بزرگان دین را تشکیل میدهد.
پیامبران الهی،اهلبیت عصمت و طهارت،اولیا و بندگان شایسته خداوندهمه در پیشگاه خداوند متعال دست نیاز دراز میکردند.
لذا وقتی در ادعیه و مناجات رسیده از اهلبیت دقت میکنیم، مناجات امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام تا صحیفه سجادیه امام زین العابدین علیه السلام و دعای عرفه حضرت سید الشهدا در عرفات را میبینیم و سایر ادعیه و مناجات هایی که از اهلبیت به ما رسیده است گواه و دلالت بر اهمیت موضوع دعا و درخواست دارد .

برخی از آیات قرآن معروف به دعاهای قرانی می باشد که این آیات علاوه بر اصل دعا و درخواستی که از خداوند متعال هست به ما نحوه دعا کردن و چه چیزی خواستن را آموزش میدهد.

آیه ۲۰۱ سوره مبارکه بقره که همیشه در قنوت هم میخوانیم از دعاهای معروف قرانی می باشد:

رَبَّنا آتِنا فی الدُّنْیا حَسَنَهً وَ فِی اْلآخِرَهِ حَسَنَهً وَ قِنا عَذابَ النّارِ (بقره: ۲۰۱)
در آیات ۲۰۰ و ۲۰۱ خداوند متعال انسان ها را به دو دسته تقسیم میکند:
گروه اول: کسانی هستند که فقط طلب دنیا و مادیات دارند:
فَمِنَ النَّاسِ مَنْ یَقُولُ رَبَّنَا آتِنَا فِی الدُّنْیَا وَمَا لَهُ فِی الْآخِرَهِ مِنْ خَلَاقٍ(بقره/۲۰۰)
از مردم کسى است که مى‏ گوید پروردگارا به ما در همین دنیا عطا کن و حال آنکه براى او در آخرت نصیبى نیست
این گروه را خداوند به آنها فقط مادیات می دهد و از فضائل اخلاقی و معنوی بی بهره هستند و به سطحی ترین درخواست ها و مواردی که ناپایدار هستند اکتفا میکنند .
گروه دوم: کسانی که علاوه بر دنیا آخرت را طلب میکنند .
وَمِنْهُمْ مَنْ یَقُولُ رَبَّنَا آتِنَا فِی الدُّنْیَا حَسَنَهً وَفِی الْآخِرَهِ حَسَنَهً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ ﴿بقره/۲۰۱﴾
و برخى از آنان مى‏ گویند پروردگارا در این دنیا به ما نیکى و در آخرت [نیز] نیکى عطا کن و ما را از عذاب آتش [دور] نگه دار.
خداوند متعال از گروه دوم تمجید میکند و میفرماید: أُولَئِکَ لَهُمْ نَصِیبٌ مِمَّا کَسَبُوا وَاللَّهُ سَرِیعُ الْحِسَابِ ﴿بقره/۲۰۲﴾
آنانند که از دستاوردشان بهره‏ اى خواهند داشت و خدا زودشمار است
در مورد دعای گروه دوم، این برداشت می شود که اولا انسان مومن باید زرنگ باشد و از خداوند متعال زیاد بخواهد و چیزهای خوب بخواهد که پایدار باشد و موجب سعادت دنیا و اخرت انسان باشدو به کمترین ها قانع نباشد .
ثانیا: اسلام با درخواست های دنیوی مخالف نیست بلکه به درخواست های دنیوی و مادی صرف مخالف است که انسان فقط دنیا بخواهد و در دنیا متوقف و دنیا را اصل قرار دهد. بلکه اسلام انسان را تشویق و ترغیب میکند که هم از مواهب دنیوی بهره مند شوند و هم از مواهب اخروی و معنوی و زندگی جسمی،مادی و دنیوی را مقدمه تکامل و زندگی معنوی میداند.
اساسا منطق اسلام نگاه تک بعدی به انسان ها نیست بلکه با این نگاه مخالف است که انسان فقط غوطه ور در دنیا و مادیات شود و از معنویات فاصله بگیرد و یا اینکه کسی عزلت گزینی کند و با اجتماع و دنیا خیلی کاری نداشته باشد.
پس می شود هم مادیات را طلب کرد و همین مادیات را نردبانی برای رسیدن به زندگی معنوی قرار داد.
امام معنای حسنه در دنیا و اخرت :

در روایات و منابع دینی مصادیقی برای حسنات دنیوی و اخری بیان شده است :
امام صادق علیه السلام در تبیین حسنات فرموده اند:
إنَّهَا السَّعَهُ فِی الرِّزْقِ وَ الْمَعاشِ وَ حُسْنُ الْخُلْقِ فِی الدُّنْیا، وَ رِضْوانُ اللهِ وَ الْجَنَّهُ فِی الآخِرَه. (مجمع البیان طبرسی ج۱ص ۲۹۷) حسنه در دنیا، عبارت است از وسعت در رزق و زندگی و اخلاق نیکو و حسنه آخرت، عبارت است از رضوان الهی و بهشت.
در روایت دیگری، علم و عبادت در دنیا و بهشت در آخرت به شمار آمده و در جایی دیگر، ثروت در دنیا و بهشت در آخرت گفته شده است. در این باره پیامبر خدا فرموده اند:
مَنْ اوتی قَلْباً شاکِراً وَ لِساناً ذاکِراً وَ زَوْجَهً مُؤْمِنَهً تُعِینُهُ عَلی امْرِ دُنْیاهُ وَ اخراهُ فَقَدْ اوتی فِی الدُّنْیا حَسَنَهً وَ فِی الآخِرَهِ حَسَنَهً وَ وُقِی عَذابَ النّارِ. (مجمع البیان طبرسی ج۱ص ۲۹۸)
به هر کس قلب شاکر و زبان ذاکر و همسر با ایمان داده شود که او را در امر دنیا و آخرتش یاری کند، به یقین حسنه دنیا و حسنه آخرت به او داده شده و از عذاب دوزخ نگه داشته شده است.
در بیان مصادیق حسنه موارد زیادی را میتوان نام برد و محدود به این موارد مذکور نمی باشد بلکه هر خیر و خوبی را میتوان حسنه یاد کردمثل :
سلامتی ،فرزند خوب، معلم خوب، همکار خوب، دوست خوب، پدر و مادر صالح و مومن، توفیق بر عبادت و خدمت به همنوعان،توفیق خدمت به مکتب اهلبیت و هر آنچیزی که خوبی باشد می شود حسنه در دنیا.
رضوان الهی بالاترین حسنه ای هست که در آخرت نصیب هر انسان مومن و خداجویی می شود.
به امید اینکه زندگی دنیا و اخرتمان سرشار از حسنات باشد.ارسال دیدگاه