آخرین ارسال ها

» اخلاق اسلامی » حاج آخوند خود را وقف خدمت به مردم کرده بود.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ - ۱۳:۲۵

 کد خبر: 2565
 166 بازدید

حاج آخوند خود را وقف خدمت به مردم کرده بود.

حاج آخوند حتی بعد از نیمه شب زمستان و نیمه روز تابستان، برای رفع حاجت مردم می‌شتافت

حاج آخوند خود را وقف خدمت به مردم کرده بود.

حاج آخوند خود را وقف خدمت به مردم کرده بود.

حاج آخوند حتی بعد از نیمه شب زمستان و نیمه روز تابستان، برای رفع حاجت مردم می‌شتافت چرا که خود را برای کارهای شرعی و خدمت به مردم وقف کرده بود. آقای راشد در این رابطه می‌گوید:
من که نزدیک به چهل سال از عمرم را در زمان حیات مرحوم حاج آخوند گذرانده‌ام، با اطمینان می‌گویم: او مردی بود که «نفس» خود را کشته بود مثلا پیش می‌آمد که گاهی بعد از نیمه شب در خانه ما را می‌زدند و ما با وحشت از خواب بیدار می‌شدیم، می‌دیدیم کسی است از خانه‌ای آمده و می‌گوید: «فلانی در بستر احتضار است، آقای حاج آخوند به بالینش بیایند.» فورا، بی تامل و بی کم‌ترین اکراه، مانند پرنده سبکبالی بر می‌خاست وضو می‌گرفت و می‌رفت.

وی با همه زهد و عبادتی که داشت، از آن‌ها نبود که «مقدسی» را شغل خود قرار می‌دهند بلکه به تمام امور معمولی زندگی می‌رسید از قبیل: رفتن به مهمانی، عیادت مریض، تشییع جنازه ، مجلس عقد. و خودش نیز همیشه میهمان می‌پذیرفت.
ایشان به درد دل مردم گوش داده، در رفع گرفتاری‌های آنان می‌کوشید و اختلافات خانواده‌ها، روستاها و … را حل و فصل می‌کرد.

بسیار اتفاق می‌افتاد که پس از اقامه نماز، منبر و تدریس به خانه آمده، می‌خواست اندکی بخوابد که در خانه را می‌زدند… خانواده اش می‌خواستند جواب ندهند ولی ایشان می‌گفت ببینید کیست…
متاسفانه بیشتر اوقات، برای رفت و برگشت حاج آخوند، مرکب سواری نمی‌آوردند و ایشان مسیر را پیاده می‌پیمود در حالی که کتاب‌هایی را نیز غالبا با خود همراه داشت مانند رساله عملیه و فوائد المشاهد.

📚منبع: کتاب فضیلت های فراموش شدهارسال دیدگاه