آخرین ارسال ها

» خانواده » 9 تکنیک دل دادن

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۱۱ - ۱۸:۳۰

 کد خبر: 831
 180 بازدید

9 تکنیک دل دادن

به هیچ وجه همسرتان نباید احساس کند مشکلی به دست شما حل میشود ولی شما نمی خواهید! با حضور چنین تصوری، بدون شک دل خوری ها و احساسات ناخوشایند در زندگی رخنه می کند.

9 تکنیک دل دادن

آداب دل دادن

هر چیزی در این عالم نیمه مکملی دارد و وقتی به قرار میرسد که آن نیمه، در کنارش قرار بگیرد؛ نیمه مکمل شب، روز است که با کنار هم قرار گرفتن آنها زمینه آرامش و تکاپوی بشر فراهم میشود. نیمه مکمل خواب، بیداری است که با کنار هم قرار گرفتنش هم انرژی از دست داده جبران میشود و هم انرژی به دست آمده در مسیر رشد و انجام امور به مصرف میرسد. نیمه تکمیل کننده مرد یا زن، زوج اوست که براساس قانون الهی و در پیوند آسمانی ازدواج کنار آن قرار میگیرد. یک مکمل مهم نیز در رابطه میان آدمها وجود دارد به اسم «دل دادن». دل دادن، نیمه مکمل «دردودل کردن» است. اگر این دو نیمه در کنار هم باشند، رابطه، رنگ و بوی لذت و آرامش مییابد. حالا با خودتان خلوت کنید و به این سؤال پاسخ دهید که آیا تابه حال همسرتان با شما درددل کرده است؟ واکنش شما چه بوده است؟
در این نوشته، شما را با چندوچون نیمه مکمل بودن برای «دردودل کردن» همسرتان آشنا می کنیم:

1- اولین و مهمترین شرط همدلی رسیدن به فهم متقابل است یعنی درک طرف مقابل، پس وقتی همسرتان از شدت ناراحتی به شما پناه آورده و گریه می کند، نگویید «گریه نکن مهم نیست، چیزی نشده است» این شیوه حرف زدن، مرهم نیست، سم است: باید با او همدلی و همراهی کنید و تأثر خود را نشان دهید تا از این راه به درون آشفته او راه بیابید؛ البته ممکن است انچه میگوید از نگاه شما مشکل مهمی نباشد؛با این حال، شما همدلانه گوش بدهید با این رفتار شما او احساسی میکند دیده میشود و مورد احترام و پذیرش است نه انکار میتوانید بگویید «از این که در این موقعیت قرار گرفته ای احساسی خوشایندی ندارم، خیلی دوست دارم بتوانم کاری انجام بدھم که حال تو را بهتر کند، به نظرت چه کاری از دست من برمیآید؟»

2- سعی کنید بین درون و برون خود هماهنگی برقرار سازید. هنگام شنیدن دردودل های همسرتان، حالت چهره و زبان بدن شما فعال و متناسب باشد.

3- تکرار بخش های مهم از جمله های همسر و یا خلاصه گیری درست از سخنانش، به او می فهماند که شما به حرفهای او واقعا توجه داشته اید. اگر جایی منظور واقعی سخنان او را متوجه نشدید بسیار محترمانه و دوستانه با سؤالاتی کوتاه توضیح بیشتری بخواهید. برای مثالی بگویید «میشه این نکته رو که گفتی بیشتر توضیح بدی؟»

4- درباره او اظهارنظرهای مثبت داشته باشید. بگویید «میدانم تو با موفقیت فاصله زیادی نداری؛ البته برنامه ریزی و پشتکار لازم است.» نگویید «تو همیشه بازندهای این یکی هم اضافه بشه به اون ها!».

5- اگر میخواهید برای همسرتان «سنگ صبور» باشید، در پی تفسیرهای شتاب زده و سطحی از سخنان او نروید. در روایات معصومین (ع) امده است: از عجله بپرهیزید؛ چراکه میوه شتاب، لغزش است.

6 – ممکن است همسرتان حس کند که او را درک نمی کنید. حتی اگر اشتباه می کند، باز هم این احساس او نشان میدهد که یک دیوار بین شما وجود دارد؛ یک دیوار از انرژی های منفی، شما باید این توانایی را بیابید که به او بفهمانید او را درک می کنید؛ البته این درک لزوما به معنای پذیرش و تسلیم نیست، بلکه فقط تفهیم و تفاهم احساسات و هیجانات به یکدیگر است.

7- به هیچ وجه همسرتان نباید احساس کند مشکلی به دست شما حل میشود ولی شما نمی خواهید! با حضور چنین تصوری، بدون شک دل خوری ها و احساسات ناخوشایند در زندگی رخنه می کند. اگر مشکلی هم وجود دارد باید این طور فهمیده شود که حل این مشکل به این دلیلی و ان دلیلی، خارج از عهده شماست یا این که تحملی این مشکلات برای رسیدن به پاداشی در اینده به نفع هردوی شماست.

9- یادتان باشد اگر همدلی نباشد هر چه قدر هم برای هم هزینه کنیم باز هم احساس خوشایندی که باید در زندگی زوجین وجود داشته باشد، به دست نخواهد امد چراکه همسران ذاتا دوست دارند موردتوجه و محبت هم قرار گیرند و اگر یکی از این دو احساس کند با او مثل یک بچه یا مثل یک غریبه رفتار می شود مسلما ازردهخواهد شد.

_______________________________
پی نوشت ها:

[1]. مقاله خوبان، شماره78،صفحه44

[2]. اندیشه های زندگی ساز،پدیدآورنده: ویندی درایدن، مایکل نینان، ناصر عظیمی(مترجم)، طلا میر هادی زاده(مترجم)، ناشر؛ فرهنگ تارا.ارسال دیدگاه