آخرین ارسال ها

» خانواده » جنگ عروس و مادرشوهر

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۱۲ - ۱۱:۳۴

 کد خبر: 848
 536 بازدید

جنگ عروس و مادرشوهر

برای ابراز مخالفت با مادرشوهر، به گوشه و کنایه و نق زدن متوسل نشوید: باتقویت مهارتهای ارتباطی خود، با شیوهای درست و محترمانه نظرتان را بیان کنید.

جنگ عروس و مادرشوهر

جنگ عروس و مادرشوهر

یکی از نگرانی های معمولی دختر خانم ها هنگام شروع زندگی مشترک، اخلاق مادرشوهر و شیوه کنار آمدن با اوست. از سوی دیگر همین نگرانی برای مادری است که می خواهد برای پسر خود، همسر انتخاب کند. او نمی داند که آیا این دختر افزون بر توفیق در نقش همسری، در نقش عروس خانواده هم موفق خواهد بود یا نه. در این مطلب، برای عروس خانم ها نکته هایی آورده ایم تا بتوانند روابط خوب و دلنشینی را با مادرشوهر خود تجربه کنند.

(1). هنگامی که مادرشوهر با شما سخن می گوید، به شنیدن سخنان او علاقه نشان دهید. برای این کار، شما نیاز به مهارت گوش دادن دارید. این مهارت یکی از مهارتهای ارتباطی مؤثر برای نفوذ در قلب دیگری است. این که شما نه تنها با گوش خود، بلکه با چشم خود و نیز با توجه فکری خود به مادرشوهرتان گوش کنید، یکی از راههایی است که به او این حس را منتقل می کند که برای شما ارزش دارد و مهم است. روشن است انتقال این حس از سوی شما سبب می شود که او نیز این حس را به شما باز پس دهد۔

(2). از تکنیک «هدیه بی مناسبت» غافل نشوید. برخی گمان می کنند که حتماً باید با مناسبت هدیه داد، اما این برداشت درستی نیست. گاهی بی مناسبت به مادرشوهر خود هدیه بدهید. حتما خواهد پرسید «به چه مناسبت؟» بگویید «چون دوست تان دارم» هدیه های بی مناسبت زمینه را برای روابط عاطفی آینده هموار می کند.

(3). افراد همیشه برای رفت وآمد آمادگی ندارند. اگر شوهر شما به این نکته رایج درباره رفت وآمد با مادر خود توجه ندارد، از او تقاضا کنید که این آمدوشدها را با مادرش هماهنگ کند تا زمان هایی به دیدنش بروید که آمادگی جسمی و روحی بیشتری برای مهمان داری داشته باشد.

(4). گاهی سکوت و گوش دادن محترمانه بهترین همراهی است. اگر مادرشوهرتان نزد شما از پسرش گلایه می کند و یا به او غرغر و دعوا می نماید، در مقام پاسخ برنیایید. فراموش نکنید آنها مادر و فرزند هستند و رابطه بین آنها تعریف خاص خود را دارد ولی شما بالاخره عروس هستید و نباید به حریم مادر و فرزندی آنها به این راحتی ها ورود کنید.

(5). نزد مادرشوهر خود از شوهرتان بدگویی نکنید و برای دردودل کردن، کسی غیر از او را برگزینید: این دردودل ها نه تنها معمولا اسرار خانوادگی را فاش می کند بلکه معمولا به حل اصلی مشکل نیز کمک چندانی نمی کند.

(6). برای ابراز مخالفت با مادرشوهر، به گوشه و کنایه و نق زدن متوسل نشوید: باتقویت مهارتهای ارتباطی خود، با شیوهای درست و محترمانه نظرتان را بیان کنید.

(7). بیش از حد خودمانی نشوید تا مبادا حریم ها شکسته شود ؛ این اصل را نیز فراموش نکنید «همه جا و در حضور همه به او احترام بگذارید».

(8). اگر طولانی شدن زمان کنار هم بودن سبب بروز نیش ها و کنایه ها می شود، مدت زمان سر زدن را کاهش دهید و در عوض تعداد دفعه های ملاقات را افزایش دھید.

(9). در حد امکان سعی کنید در بحثهای خانوادگی آنها مشارکت نکنید و از اظهارنظر کردن جدا خودداری کنید. اگر نظرتان را هم پرسیدند با مهربانی بگویید «این مربوط به خانواده شماست و من نظر خاصی ندارم».

(10). اگر شوهرتان نزد شما شروع به بدگویی از مادرش کرد، از او بخواهید که ادامه ندهد و بگویید مادر توست و احترامش واجب است . برخورد شما مخصوصا اگر صادقانه باشد دیر یا زود بر روح روابط شما با مادرشوهر تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

_________________________________________

پی نوشت:

[1].مجله خوبان.شماره71.ص34

[2]. كليد طلايي ارتباطات. كريس كول .ترجمه محمدرضا آل ياسينارسال دیدگاه